Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Kultura

Strzelanina w lesie pod Adamowicami

31.03.2019 07:00 | 0 komentarzy | żet

Surowa kara dla kowala Krybusa z Markowic, niebywały tumult w Gliwicach i śmierć kilkudziesięciu dzieci, polowanie na zająca w Brzeziu oraz „polskie woły” z Zabełkowa – o tym wszystkim pisała redakcja „Nowin Raciborskich” równo sto lat temu. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie.

Strzelanina w lesie pod Adamowicami
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Racibórz • 26 marca 1919 r.

Walne zwycięstwo pod Lwowem

Radosna wieść nadeszła w dniu św. Józefa z zagrożonego Lwowa o świetnem zwycięstwie wojsk polskich nad hajdamackiemi hordami Ukraińców, przyczem odznaczyły się oddziały poznańskie (...)

Pobór rocznika 1898

Stosownie do ogłoszonego przed kilku dniami rozporządzenia urzędowego rozpoczął się w Warszawie pobór do wojska rocznika 1898.

Papieski sztandar dla Hallera*

„Głos narodu” donosi, że generał Haller otrzymał od gwardyi papieskiej sztandar, dedykacyę i życzenie, by wojska polskie znów śpiewały „Bogu Rodzico”. Na sztandarze z jednej strony widnieje biały orzeł i złoty krzyż, do którego przywiązane jest błogosławieństwo, z drugiej strony widać obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.

Sprawa Śląska w sejmie polskim

Na posiedzeniu we wtorek ubiegły był na porządku obrad pomiędzy innemi także wniosek nagły ks. Pośpiecha* w sprawie Górnego Śląska. Ks. Pośpiech wniosek swój uzasadnił, przedstawiając wszystkie bezprawia, jakie się ze strony niemieckiej u nas dzieją. W końcu zaś wezwał wnioskodawca rząd, aby zwrócił się do państw sprzymierzonych w sprawie zabezpieczenia ludu polskiego na Śląsku od prześladowań i prowokacyi niemieckich. Lud Górnego Śląska ma zaufanie do obecnego rządu, ponieważ na jego czele stoi mąż, który powiedział, że bez Śląska nie ma Polski. W głosowaniu jednomyślnie uchwalono wniosek ks. Pośpiecha.

Straszne nieszczęście w Gliwicach

W poniedziałek po południu około godz. 4 wydarzyło się w Gliwicach straszne nieszczęście. Katolicka misya dworcowa ochrony dla dziewcząt urządziła na sali ogrodu miejskiego przedstawienie amatorskie dla dzieci. W niewytłumaczony dotychczas sposób powstał podczas pierwszego aktu na scenie ogień. Wszystko rzuciło się w popłochu ku wyjściom, a w tłoku zostało mnóstwo dzieci – mówią o 60 do 70 – zaduszonych (...) Jęki żałosne dziatwy, krzyki rozpaczliwe nadbiegłych rodziców przepełniały powietrze. Ogrom nieszczęścia na razie jeszcze nie da się stwierdzić.

Śnieg na wiosnę

Wiosna rozpoczęła się u nas dnia 21 marca, ale nie po wiosennemu, gdyż spadły dosyć obfite śniegi. Ale trzeba mieć cierpliwość, bo wiosna prawdziwa przyjdzie: tak samo trzeba mieć cierpliwość co do połączenia Śląska Górnego z Polską, bo i to przyjdzie. Prawda, że chłód i głód są nam nieprzyjemne – ale cóż zrobić? Przez niecierpliwość nie przyspieszymy ani wiosny ani Polski. Więc miejmy cierpliwość i nadzieję!

Kartki na buty

Racibórz. Robotnicy rolni, posiadający kartkę na obuwie, mogą nabyć buty lub trzewiki wojskowe dopóki zapas starczy po tanich cenach u firmy Strecke tutaj na ul. Odrzańskiej. Chodzi o robotników z tutejszego powiatu.

Kowal z Markowic postrzelił człowieka księcia

Racibórz. Sąd przysięgłych skazał 21-letniego kowala Jana Krybusa z Markowic na 6 lat domu karnego. Oskarżenie zarzucało Krybusowi, że wykonując bezprawnie polowanie w okolicy Adamowic, postrzelił bażantnika książęcego Ignacego Szymroszczyka, gdy ten go spotkał i kazał mu stanąć. Skazany wypierał się z całą stanowczością zarzucanej mu winy, lecz mu to nie pomogło.

* Paweł Pośpiech urodził się w 1879 r. w Kokoszycach (dziś dzielnica Wodzisławia Śląskiego), ukończył gimnazjum w Raciborzu, studiował we Wrocławiu, w 1903 r. przyjął święcenia kapłańskie. Był członkiem koła polskiego w Reichstagu, gdzie sprzeciwiał się polityce germanizacji. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości był posłem na Sejm RP.