Sobota, 31 lipca 2021

imieniny: Ignacego, Ernesty, Lubomira

RSS

Kultura

Kino Bałtyk w Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu

27.01.2019 20:06 | 0 komentarzy | ma.w

Dwa seanse filmów o zagładzie Żydów w II Wojnie Światowej pokazało 27 stycznia raciborskie kino. Paradokumentalny "Kto napisze naszą historię" był premierą, a "Lista Schindlera" Spielberga - odnowioną wersją kasowego przeboju kręconego w Polsce, wyświetlanego przed 25 laty. Szef Bałtyku Krystian Haas przygotował dla obu seansów specjalną oprawę.

Kino Bałtyk w Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu
Elżbieta Skrzymowska i Robert Urbanowski w kinie Bałtyk w Raciborzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Gospodarzem wieczoru został Robert Urbanowski raciborski Żyd popularyzujący kulturę i historię tego narodu. Opowiadał o prezentowanych filmach, przytaczał ciekawostki z nimi związane. Elżbieta Skrzymowska (z domu Kucznierz, córka Antoniego słynnego muzyka z Grupy bez Nazwy) zagrała na skrzypcach utwory dobrane do tematyki żydowskiej.

Niedzielne pokazy obu wyjątkowych filmów zainteresowały po kilkudziesięciu widzów na każdym z seansów. Po obejrzeniu "Kto napisze naszą historię" rozmawialiśmy m.in. z Andrzejem Giemzą, który w latach 90-tych prowadził w Raciborzu słynną wypożyczalnię wideo w sklepie Ragos (dziś Biedronka przy Słowackiego). - Jesteśmy z żoną stałymi bywalcami Klubu Konesera i tam dowiedzieliśmy się od pana kierownika o projekcie związanym z Dniem Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Trudno się mówi po obejrzeniu wstrząsajacych scen, filmu opartego na autentycznych zdjęciach z tamtych czasów - komentował na gorąco pan Andrzej. Gdy prowadził wideotekę "Lista Schindlera" była w niej jedną z najczęściej wypożyczanych kaset.

Kierownik kina Krystian Haas chciałby pokazać odnowioną "Listę" młodzieży szkolnej. Ma dostęp do cyfrowej kopii i może urządzić seanse w dogodnym dla szkół terminie. - Wiem od dyrektorów szkół, że mają dostęp do tego słynnego filmu na płytach, ale obejrzenie wybitnego dzieła na dużym ekranie to unikalne przeżycie - uważa szef Bałtyku.