środa, 16 października 2019

imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza

RSS

Kultura

Festiwal Karaoke „ŚpiewaMY”. Łzy szczęścia i wielka radość [ZDJĘCIA]

25.01.2019 15:01 | 0 komentarzy | juk

Pomimo swojej niepełnosprawności, na scenie czują się jak ryba w wodzie. - Śpiew nie zna przecież pojęcia niepełnosprawność - mówi pomysłodawczyni Festiwalu Karaoke „ŚpiewaMY” Osób Niepełnosprawnych.

Festiwal Karaoke „ŚpiewaMY”. Łzy szczęścia i wielka radość [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dzisiejszego przedpołudnia (25.01) w Wodzisławskim Centrum Kultury odbyła się kolejna edycja Festiwalu Karaoke ŚpiewaMY Osób Niepełnosprawnych. W tym roku motywem przewodnim imprezy były folkowo-góralskie rytmy.

Na scenie zaprezentowało się prawie 20 uczestników z warsztatów terapii zajęciowej oraz ze szkół i placówek specjalnych z naszego regionu. Licznie zgromadzona publiczność usłyszała m.in. "Kamień z napisem Love" grupy Enej, "Remedium" Maryli Rodowicz i "Żyje się raz" zespołu Baciary. Gościnie wystąpili również zespół Redlin oraz Krzysztof Respondek.

Jury w składzie Arkadiusz Dzierżawa (kompozytor, od ponad 10 lat basista grupy Łzy), Paweł Sobik (dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej im. W. Kilara w Wodzisławiu Śl.) oraz Angelika Faucz (zwyciężczyni pierwszej i drugiej edycji Festiwalu) bacznie przyglądało się poczynaniom uczestników. - Z radością się na was patrzyło i słuchało - mówił Paweł Sobik. Wyróżnienia powędrowały do Hanny Gardian i Jessici Siedleckiej. Trzecie miejsce zdobyła Anna Yalcin, a drugie Tobiasz Błaszczak. Zdaniem jury najlepiej zaprezentowało się trio - Joanna Pieter, Agnieszka Brzezinka i Magda Szewczyk. Dziewczyny zaśpiewały "Boso" grupy Zakopower. Przyznaną nagrodą były bardzo wzruszone, a po ich policzkach popłynęły nawet łzy szczęścia. - Jesteśmy bardzo zaskoczone i bardzo szczęśliwe - dzieliły się z nami wrażeniami po wręczeniu nagród. - Bardzo lubimy śpiewać, ale nie spodziewałyśmy się, że zajmiemy pierwsze miejsce - dodały. Do występu przygotowała je nauczycielka wodzisławskiego ZPSWR-u Anna Politowicz.

Idea festiwalu posiada już ośmioletnią historię. Została zapoczątkowana przez Aleksandrę Hawrył nauczycielkę z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śl., która z zaangażowaniem organizuje cykliczne spotkania integracyjne "Mam talent – karaoke" dla uczniów tej szkoły. Jak podkreśla, istotą festiwalu jest to, aby osoby niepełnosprawne na różnych płaszczyznach społecznego funkcjonowania miały możliwość integrowania się z pełnosprawnymi. - Integracja pozwala dzieciom niepełnosprawnym nawiązać kontakt z rówieśnikami, pobudza to wiarę w ich własne możliwości, mobilizuje do większego wysiłku - tłumaczy Aleksandra Hawrył.

Patronat honorowy nad imprezą objął starosta powiatu wodzisławskiego Leszek Bizoń. Organizatorem wydarzenia był wodzisławski ZPSWR oraz Wodzisławskie Centrum Kultury.