Sobota, 25 maja 2019

imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny

RSS

Kultura

Kolorowo, rodzinnie i wesoło. Niesamowity i rekordowy koncert Źródła [ZDJĘCIA]

16.12.2018 22:45 | 0 komentarzy | kozz

W niedzielę w Raciborskim Centrum Kultury odbył się coroczny świąteczny i charytatywny koncert Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej "Źródło". Podczas trwającego ponad 3 godziny koncertu na leczenie 3-letniego Rafała ze Studziennej uzbierano rekordową kwotę ponad 22 tysięcy złotych. To więcej niż podczas ostatnich dwóch koncertów z grudnia 2017 r. i kwietnia 2018 r., kiedy to łącznie na cele charytatywne widzowie przeznaczyli 19 tysięcy złotych.

Kolorowo, rodzinnie i wesoło. Niesamowity i rekordowy koncert Źródła [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na scenie występowali "Raciborzanie" i kapela "Raciborzanka", Mażoretki "Zara" i "Tęcza", "Efekt", "Tęczowe Babcie" oraz gość specjalny Akademickie Stowarzyszenie Kultury i Folkloru przy Uniwersytecie Śląskim "Patria". Pieniądze uzbierane do puszek i z licytacji tym razem przeznaczone zostaną na leczenie trzyletniego Rafała (leczenie stóp, bioder, układu nerwowego i wiotkości mięśni).

Niedzielny koncert rozpoczął się od minuty ciszy dla śp. Dariusza Klimka, przyjaciela "Źródła" i ojca jednej z tancerek, który odszedł od nas przedwcześnie w wieku niespełna 50 lat. Po chwili zadumy wypełnione po brzegi RCK przystąpiło do oglądania świątecznego koncertu i licytowania przedmiotów. Co chwilę na scenie pojawiali się darczyńcy, którzy chcieli przekazać dary na licytacje. Ze sceny dowiedzieliśmy się, że tancerka zespołu Kamila Krybus z Grzegorzowic w szkole uzbierała do puszki 502 zł, a jej mama upiekła tort, który został później wylicytowany za 380 zł. Wylicytowali go ... tancerze najstarszego zespołu "Raciborzanie", aby sprezentować go swojemu koledze - tancerzowi, Arturowi Stroce, bo ten miał tego dnia urodziny. Szefowa "Źródła" Aldona Krupa-Gawron poinformowała także publiczność o darze od prezesa Wydawnictwa Nowiny sp. z o.o. Arkadiusza Gruchota, który przeznaczył na ten cel 1000 złotych. Ponadto wysoko wylicytowany został drugi tort za kwotę 600 zł, a także medal z półmaratonu raciborskiego ofiarowany przez małą tancerkę - wylicytował go jeden z młodszych tancerzy wydając na niego swoje oszczędności (350 zł). Wylicytowano również pluszaki w kwotach 300 i dwa razy po 500 zł. Przybyli na koncert licytowali także mniejsze przedmioty. Rodzina i najbliżsi 3-letniego Rafała kwestowała także, zbierając do puszek. Tam również ludzie wykazali się ogromną hojnością. Po zsumowaniu wyszła fantastyczna kwota 21 tysięcy 832 zł i 76 groszy + waluta obca 67 euro oraz drobniejsze kwoty w koronach czeskich, kunach chorwackich i kurusach tureckich.

Na scenie poza gospodarzami gościł zespół z czasów studenckich Aldony Krupy-Gawron "Patria" z Katowic, który reaktywował się po 30 latach. Przerywnikiem w tańcach był także pokaz mody hinduskiej. To podkreśliło, że zespoły z SKZR "Źródło" podróżują po świecie. We wrześniu tego roku tancerze zespołu "Raciborzanie" byli właśnie w Indiach i podzielili się ze sceny swoimi wrażeniami. Gośćmi byli także współpracujący ze "Źródłem" Czesi z Haju ve Slezsku, którzy przekazali Aldonie Krupie-Gawron tort. Pod wrażeniem występów był także Stanisław Rewieński, szef Stowarzyszenia Mażoretek Tamburmajorek i Cheerleaderek Polskich. Do mikrofonu słowa pochwały wyraziła także Ewa Lewandowska, etatowy członek zarządu powiatu raciborskiego.

Szefowa "Źródła" podczas koncertu zapraszała na najbliższe wydarzenia organizowane przez SKZR. 6 lutego o godz. 18.00 w RCK wystąpią fenomenalni artystycznie tancerze ukraińskiego zespołu "Barwinok" z Winnicy, a 14 kwietnia kolejny, tym razem wielkanocny koncert chartytatywny "Źródła".

Na finał przyszedł Święty Mikołaj, który rozdał wszystkim najmłodszym tancerzom słodkości.