Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Prezydent nagrodził animatorów kultury

Wyróżnienie przyznano Piotrowi Liberze, Weronice Paszek, Aleksandrze Wengierskiej, Stanisławowi Borowikowi oraz Grażynie Tabor.

Prezydent nagrodził animatorów kultury

Kultura to ta sfera działalności ludzkiej, która w największym stopniu określa miejsce człowieka jako istoty społecznej. Przybiera ona niezwykle wiele form; taniec, śpiew, kino, teatr, malarstwo, rzeźba, muzyka to tylko część królestwa kultury. To kultura buduje w dużej mierze naszą tożsamość, pozwala nam na lepszą orientację w świecie, konstruuje spójną wizję przyszłości i przeszłości. Zarówno form, jak i rodzajów przejawiania się kultury jest właściwie nieskończenie wiele, natomiast łączy je fakt, że jej twórcą zawsze pozostaje człowiek. Kultura stawia człowieka w centrum, ale i człowiek tę kulturę w centrum stawia.

Za każdym dokonaniem kulturalnym stoi twórca. Artysta. To jego geniusz, jego talent, wyjątkowe umiejętności sprawiają, że kultura bezustannie się tworzy. Jednocześnie współczesna kultura wymaga pewnej formy organizacji. Za każdym koncertem, za każdym spektaklem, wystawą, performencem zawsze znajduje się grupa ludzi w cieniu. To animatorzy kultury. To oni ją upowszechniają, propagują, promują. Bardzo często robią to bezinteresowannie, z samej miłości do sztuki, potrzeby uczestnieczenia w życiu kulturalnym. Święto Animatora kultury, to właśnie moment, w których ich doceniamy, albo jak zauważyła jedna z nagrodzonych w tym roku przez Prezydenta Miasta twórczyń Grażyna Tabor - "głaszczemy jak kota".

Przed wręczeniem nagród Prezydent Miasta Mirosław Lenk podziekował twórcom i animatorom kultury wskazując jak ważne są ich dokonania dla budowy tożsamości Raciborza. Mówił o przedsięwzięciach takich jak Intro Festival, festiwal FRU, Memoriał, Śląsk Kraina wielu kultur. Prezydent wskazał również na konieczność zwiększenia środków na kulturę w przyszłym budżecie.

Akademia była okazją do szczególnego podziekowania za wkład w jakość raciborskiej kultury dla maestro Piotra Libery. To właśnie ten niezwykle zasłużony dla miasta muzyk otrzymał specjalny prezent w postaci wykonania utworu autorstwa Adama Sztaby wykonanego przez chór w Brzeziu.

Tegoroczny program artystyczny Święta Animatorów Kultury uświetnił koncert orkiestry Plania oraz zespołu The Chance w składzie:Monika Marcol, Agnieszka Latusek, Magdalena Adamiak. Dziewczyny przy akompaniamencie naszych muzyków z Planii dały niezwykły popis swoich umiejętności wokalnych pokazując, że w obecnych czasach jest jeszcze miejsce na prawdziwy talent.


Kto został wyróżniony tym najważniejszym dla raciborskiej kultury laurem?

Piotr Libera jest emerytowanym nauczycielem, muzykiem, dyrygentem; był długoletnim prezesem Zarządu Okręgu Raciborskiego Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr. Jest jednym z najbardziej znanych i cenionych raciborzan, wielkim autorytetem, znanym dla wielu jako „Maestro”, niekwestionowanym przyjacielem młodzieży. Praca Pana Piotra w szkolnictwie podstawowym, to nieprzerwane pasmo organizowania chórów i zespołów instrumentalnych, które na przestrzeni minionych lat, w różnych przeglądach i konkursach zajmowały czołowe miejsca na szczeblu powiatu raciborskiego i województwa.

Jako nauczyciel wychowania muzycznego w Studium Nauczycielskim oraz I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza, podjął się prowadzenia Chóru mieszanego "Strzecha", wprowadzając chór na nowy tor artystyczny. Z Chórem "Strzecha", rekrutującym się spośród uczniów I LO, Pan Piotr Libera zapisał piękną kartę w księdze raciborskiej kultury. Ogromna ilość koncertów, występów w kraju i poza jego granicami, wspaniałe widowiska - "Wesele raciborskie" i "Marzanna", niezliczone sukcesy w festiwalach i przeglądach, nagrania radiowe i telewizyjne w Opolu i Katowicach. Niestrudzenie był organizatorem festiwali muzycznych m.in. pieśni do słów Josepha von Eichendorffa oraz utworów Stanisława Moniuszki, Trojoka Śląskiego. W kwestii tych ostatnich, po dziś dzień, współdziała z Raciborskim Centrum Kultury.

W uznaniu zasług na polu krzewienia kultury muzycznej oraz pracy nauczycielskiej Pan Piotr Libera otrzymał szereg odznaczeń i wyróżnień. W ubiegłym roku, podczas obchodów 800 –lecia nadania praw miejskich Raciborzowi został uhonorowany medalem „Zasłużony dla Miasta Raciborza”. Pan Piotr Libera cieszy się autorytetem i zajmuje poczesne miejsce w panteonie raciborskiego środowiska twórczego.

Niestety z uwagi na zły stan zdrowia Piotr Libera nie mógł osobiście odebrać nagrody.


Weronika Paszek jest bibliotekarką. Pracuje w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu. Jest osobą niezwykle aktywną. Organizuje liczne lekcje biblioteczne, konkursy literackie dla dzieci i młodzieży, spotkania i warsztaty z raciborskimi poetami. Jest inicjatorką Turnieju Przedszkolaków – cyklicznej imprezy promującej bibliotekę i czytanie wśród najmłodszych. Obecnie jako kierownik Wypożyczalni i Czytelni Naukowej z powodzeniem kontynuuje działalność Centrum Edukacji Ekologicznej, zapraszając dzieci i młodzież na wykłady i warsztaty związane z ochroną środowiska i zdrowym stylem życia

Ponadto, co roku, organizuje cieszące się popularnością konkursy: „Konkurs Wiedzy o Ruchu Drogowym” z okazji Światowego Dnia bez Samochodu, „Eko-deko, czyli coś z niczego”, którego celem jest zwrócenie uwagi na temat twórczego recyklingu oraz Konkurs Gwary Śląskiej „Tukej piknie godomy”. Chętnie włącza się także w prowadzenie zajęć w ramach akcji „Lato z Biblioteką” czy w spotkania z Mikołajem na raciborskim Rynku.

Na wyjątkowe uznanie zasługuje współpraca Pani Paszek z Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przy ul. Rzeźniczej, w ramach której podopieczni Centrum uczestniczą regularnie w przygotowanych specjalnie dla nich spotkaniach w bibliotece. Wszystkie te działania odzwierciedlają czytelnicze pasje Pani Weroniki Paszek i jej zaangażowanie w promocję czytelnictwa wśród raciborzan.


Aleksandra Wengierska od października 2016 r. jest instruktorem Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha” im. Joli Rymszy, działającego w Raciborskim Centrum Kultury. Zespół w chwili objęcia go przez Panią Aleksandrę nie rozwijał się i liczył jedynie 18 osób, głównie seniorów. Obecnie to ponad 90 tancerek i tancerzy, skupionych w sześciu grupach wiekowych od trzeciego do siedemdziesiątego roku życia. W zaledwie dwa lata udało się Pani Wengierskiej wskrzesić ducha w zespole i przywrócić dawną sławę. W bardzo krótkim czasie Strzecha nie tylko powiększyła się liczebnie, ale opracowano również nowe choreografie.

Pani Aleksandra pięknie zaszczepia pasję do folkloru oraz do tradycji wśród dzieci i młodzieży, co jest szczególną cechą instruktorki, gdyż trudno jest przekonać dzisiejszą młodzież do tańców ludowych, kojarzonych często z czymś mało atrakcyjnym i nudnym. O tym jak wiele znaczy dobry instruktor dla zespołu świadczy również fakt, że cały czas dochodzą nowe osoby. Ogromna pasja, zaangażowanie i determinacja Pani Aleksandry do tego co robi, sprawiły, że dzisiaj zespół z powodzeniem reprezentuje Racibórz nie tylko w Polsce, ale również za granicą, występował na międzynarodowych festiwalach na Węgrzech, w Czechach czy w Bułgarii, coraz częściej uczestniczy w konkursach i zdobywa nagrody. Bierze udział we wszelkich uroczystościach miejskich oraz regionalnych. W przyszłym roku Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha” będzie obchodzić piękny jubileusz 65-lecia działalności.

Stanisław Borowik jest emerytowanym strażakiem, działaczem NSZZ ”Solidarność” przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu, byłym samorządowcem radnym Rady Miasta Racibórz w kadencji 2010 – 2014. Od 26 lat strażacka „Solidarność” jest organizatorem Memoriału im. mł. kpt. Andrzeja Kaczyny i dh. Andrzeja Malinowskiego, organizowanego corocznie począwszy od 1992 roku. Impreza upamiętnia tragiczną śmierć strażaków, którzy zginęli podczas akcji gaszenia pożaru lasu koło Kuźni Raciborskiej. Siłą napędową Memoriału, jest Pan Stanisław Borowik. To człowiek instytucja, który zabiega nie tylko o sprawy programowe, organizacyjno-techniczne ale także pozyskuje sponsorów na jego sfinalizowanie.

Wydarzenie oddające hołd strażakom, jest działaniem interdyscyplinarnym. Jego program obejmuje oprócz koncertów raciborskich zespołów artystycznych i gwiazd polskiej muzyki również zawody sportowe czy rodzinny rajd rowerowy. Przedsięwzięcie cieszy się znacznym zainteresowaniem ze strony miejscowej społeczności jak i gości odwiedzających Racibórz na tę okoliczność, którzy tłumnie uczestniczą w wydarzeniu. Coroczną realizacją Memoriału oddajemy strażakom cześć za utracone życie w walce z żywiołem. Ale działanie to ma także inny wymiar; promuje Racibórz i integruje jego mieszkańców, którzy poprzez udział w działaniach o charakterze artystyczno - rozrywkowo – sportowym, zjednują się ze sobą i jeszcze mocniej utożsamiają się ze swoją „Małą Ojczyzną”. Różnorodny program Memoriału, zachęcający do jego odbioru, to efekt ogromnego wkładu pracy, zaangażowania, determinacji i uporu wniesionego przez Pana Stanisława Borowika.


Grażyna Tabor jest reżyserem i aktorką, twórczynią teatru TETRAEDR, którym kieruje w Raciborskim Domu Kultury. Dotąd zrealizowała około 35 spektakli. Były one wystawiane w całej Polsce na różnych festiwalach, gdzie zdobywały liczne nagrody i wyróżnienia. Teatr jest rozpoznawalny i charakterystyczny dzięki językowi, jakiego używa. „To teatr z ducha Tadeusza Kantora i Piny Bausch, leży na skrzyżowaniu słowa i milczenia, pantominy i kontemplacji, tańca oraz maski” – jak czytamy w rocznicowym tekście wydanym przez Raciborskie Centrum Kultury. Tetraedr należy do elity polskich teatrów niezależnych. Przez teatr przewinęło się 8 pokoleń i prawie 300 aktorów-amatorów, którymi są uczniowie i studenci. Niektórzy z nich dziś sami tworzą teatr lub są aktorami zawodowymi. W tym roku raciborski offowy Teatr świętuje swój jubileusz 25 – lecia działalności. Wielokrotnie zmieniał się jego skład, ale reżyser pozostawał ten sam, to Pani Grażyna Tabor pełna pasji i zaangażowania, dla której „niemożliwe staje się możliwe”. Posiadająca dar nie tylko odkrywania talentów, ale i dobrych cech w ludziach. Grażyna Tabor nie tyle tworzy teatr, co żyje nim. Jej autorytet, wiedza, doświadczenie i „wniesione serce” przyczyniają się do rozwoju zespołu, który od lat integruje młodych ludzi wokół sztuki.

źródło: UM Racibórz

Ludzie

Stanisław Borowik

Strażak, radny miasta Racibórz, zmarł 20 października 2021 r.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].