Poniedziałek, 27 maja 2019

imieniny: Jana, Juliusza, Radowita

RSS

Kultura

Przez taniec do wiedzy i przyjaźni

28.09.2018 07:37 | 1 komentarz | d

Uczniowie klasy VIII i klasy III gimnazjalnej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kornowacu uczestniczyli w polsko-ukraińskim projekcie tanecznym. Ukrainę reprezentowała natomiast placówka działająca w Myrhorodzie w obwodzie Połtawskim.

Przez taniec do wiedzy i przyjaźni
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Projekt trwał pięć dni od 17 do 21 września i odbywał się w małej wiosce Ujazd w podkrakowskiej gminie Zabierzów. Przez ten czas młodzież uczyła się tańców polskich (polonez, trojak, krakowiak) i ukraińskich (polka ukraińska, suita z chustami, hopak). W finale zorganizowano występ przed publicznością w miejscowej sali OSP.

- Efekt czterodniowych warsztatów tanecznych przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Zarówno uczniowie ukraińscy, jak i polscy, bardzo szybko uczyli się tańców partnerów, zatańczyliśmy tak, że widownia była zachwycona – relacjonuje Iwona Knura, koordynator projektu w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kornowacu.

Grupa projektu uczestniczyła także w godzinnych, intensywnych warsztatach tanecznych w Krakowie wspólnie z zespołem pieśni i tańca „Krakowiacy”. Uczestnicy zatańczyli kolejno pięć polskich tańców narodowych, przy czym nie tylko podstawowe kroki, ale też te bardziej skomplikowane figury.

- Jako że poznanie tańców ściśle wiąże się z poznaniem kultury mieszkańców i krajobrazu, w jakim tańce powstają, nasze międzynarodowe spotkanie zawierało także zwiedzanie okolic – Ujazd (z dworkiem szlacheckim), zamki w Ojcowie i Pieskowej Skale, Dolina Prądnika, Kraków (Wawel, Rynek, zespół Krakowiacy). Odwiedziliśmy też dobrze wyposażoną i dużą siłownię w Zabierzowie – dodaje Iwona Knura.

Wyjazd sfinansowano ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Działania właściwe z udziałem młodzieży poprzedzone były trzydniową wizytą przygotowawczą w czerwcu 2018 r. w miejscu projektu, w której wzięli udział opiekunowie z Polski i z Ukrainy.

opr. (d).