Poniedziałek, 21 października 2019

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

Kultura

Strzecha zatańczyła dla Niepodległej [ZDJĘCIA]

22.06.2018 07:00 | 0 komentarzy | (q)

W czwartek 21 czerwca Zespół Pieśni i Tańca STRZECHA zaprezentował się w programie śląsko–narodowym pt. „Po naszymu dla Niepodległej”, przygotowanym z myślą o obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Strzecha zatańczyła dla Niepodległej [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podczas koncertu można było zobaczyć całą gamę przepięknych Tańców Narodowych jakimi są dostojny polonez, elegancki mazur, energetyczny krakowiak oraz romantyczny kujawiak z ognistym oberkiem, tańce, śpiewy i zabawy opoczyńskie i ziemi lubuskiej ale przede wszystkim z obszaru całego Śląska – od regionu dolnośląskiego, przez bogaty folklor ziemi raciborskiej i górnośląskiej, kolejno piękno tańców mieszczan cieszyńskich aż do górali Śląskich.

Imprezą towarzyszącą był wernisaż wystawy „Śląskie kobiety – polskie twierdze”. Wystawa prezentuje sylwetki 42 kobiet – zapomnianych bohaterek czasów walki o polską tożsamość narodową Śląska. Przedstawione zostały kobiety walczące w powstaniach i przechowujące broń, sanitariuszki, lekarki, kurierki, a także odważne agitatorki sprawy polskiej. Nie zbrakło też dzielnych matek uczących po kryjomu swoje dzieci języka polskiego.

Projekt realizowany jest w ramach obchodów stulecia niepodległości. Wystawa ukazuje wkład kobiet w odzyskanie przez Polskę Niepodległości, ich istotną rolę w pielęgnowaniu i przekazywaniu polskiego dziedzictwa niematerialnego, ponadto jest uczczeniem przypadającej w listopadzie 2018 r. setnej rocznicy uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce.

Projekt ma charakter edukacyjny, a jego realizacja przyczyni się do zwiększenia świadomości Polaków w zakresie wiedzy na temat odzyskania i odbudowy państwowości, aspektu regionalnego i lokalnego tych wydarzeń.