Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Kultura

Cały Racibórz czyta Jeżycjadę [ZDJĘCIA]

05.04.2018 19:55 | 0 komentarzy | ż

Trwa II edycja Ogólnopolskiego Czytania „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz zainicjowanego przez Wydawnictwo Akapit Press, pod patronatem Fundacji ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom”. W akcję włączyły się filie raciborskiej biblioteki.

Cały Racibórz czyta Jeżycjadę [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

„Jeżycjadę” można czytać wszędzie - w domu, w szkole, w parku, w pociągu - i zawsze - wciąż od nowa, choć niekoniecznie od początku. Przyjaźń z Borejkami można rozpocząć od dowolnego z 22 tomów a ich perypetie poznawać chronologicznie lub na wyrywki. A jak czytano w Raciborzu?

Pierwszego dnia wiosny Filia Publiczno-Szkolna nr 5 na Płoni zaroiła się od Borejków oraz innych postaci z książek Małgorzaty Musierowicz. Siedmioro uczniów klasy szóstej zaprezentowało swoim kolegom i koleżankom z klas IV-VII fragmenty „Jeżycjady”. Najwięcej radości wśród kolegów wywołały opowieści z pierwszych tomów m.in. o malującym pisanki Bobku („Szósta klepka”), który w swej fantazji ozdobił je... bakteriami czy zakochanym Maćku z „Opium w rosole”.

4 kwietnia czytano z kolei w Markowicach. Biblioteka zapełniła się po brzegi uczniami klasy V,VI i VII a w role lektorów wcieliły się stażystki i nauczyciele przedszkola i szkoły podstawowej. Po czytelniczym maratonie uczniowie udali się do sali gimnastycznej, gdzie w trzyosobowych drużynach wykonywali plakaty do wysłuchanych fragmentów „Jeżycjady”. Cztery najładniejsze prace zostały nagrodzone i wyeksponowane w holu głównym przed salą biblioteczną.

To nie koniec czytania „Jeżycjady” w Raciborzu! W dniach 23-27 kwietnia w akcję włączą się filie w Studziennej i w Ocicach.

źródło: MiPBP w Raciborzu, oprac. ż