Niedziela, 7 marca 2021

imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty

RSS

Kultura

Jeden pokój i dwa regały książek czyli początki raciborskiej biblioteki

24.03.2018 14:00 | 0 komentarzy | ż

Czy wiecie jaka była pierwsza książka, którą raciborska biblioteka udostępniła swoim czytelnikom?

Jeden pokój i dwa regały książek czyli początki raciborskiej biblioteki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

20 lipca 1948 roku to pamiętna data dla raciborskiej biblioteki - właśnie wtedy rozpoczęła swoją działalność. Pierwszą książką, którą udostępniono czytelnikom, było… „Leżąc krzyżem” Władysława Dunarowskiego. Na szczęście szybko uzupełniono księgozbiór o inne publikacje.

Trudno uwierzyć, że na początku biblioteka zajmowała jeden pokój (na ul. Panieńskiej 12), a wszystkie zbiory mieściły się na dwóch regałach. Jednak już w ciągu następnej dekady powstały placówki w Studziennej, na Ostrogu i Ocicach. Kolejne lata to czas przeprowadzek, remontów i dostosowania się do wymagań czytelników – powstała wypożyczalnia dla dzieci, wyodrębniono wypożyczalnię i czytelnię naukową, otwarto filię w szpitalu oraz na Płoni, a siedzibę główną przeniesiono do budynku na ul. Kasprowicza, co pozwoliło na dalsze wzbogacenie księgozbioru oraz otwarcie Oddziału Muzycznego.

Uważni czytelnicy zauważą niekonsekwencję w numeracji filii bibliotecznych. Tę zagadkę łatwo rozwiązać: „brakujące” filie nr 6 i 7 istniały, jedna mieściła się w Domu Kultury „Strzecha” a druga w Zakładzie Karnym. Zostały jednak zlikwidowane.

Raciborska biblioteka to obecnie 8 filii rozsianych po dzielnicach miasta oraz tzw. Centrala, składająca się z 4 oddziałów bibliotecznych. – Zapisując się do którejkolwiek placówki, czytelnik otrzymuje dostęp do całego księgozbioru. Korzystanie z biblioteki nigdy nie było tak łatwe. Zapraszamy! – mówi dyrektor Małgorzata Szczygielska.


Tekst jest pierwszą częścią cyklu „Poznaj swoja bibliotekę”, który został stworzony z okazji 70-lecia raciborskiej biblioteki.

źródło: MiPBP w Raciborzu, oprac. ż