Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Od Krzyżaków do Piastów. Nowa Pani na zamku w Raciborzu [WYWIAD]

Choć pochodzi ze śląsko-mazurskiej rodziny, przez jedenaście lat mieszkała i pracowała na Kaszubach. Po powrocie do Raciborza związała się zawodowo z Nędzą, a teraz przejmuje rządy na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Mariola Jakacka, nowa dyrektor Agencji Promocji i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu, w wywiadzie dla Nowin opowiada o swojej wizji dla zamku, podobieństwach Kaszubów i Ślązaków oraz potrzebie integracji mieszkańców Raciborszczyzny – na piastowskim fundamencie, ale w nowoczesnym wydaniu.

Od Krzyżaków do Piastów. Nowa Pani na zamku w Raciborzu [WYWIAD]

– W konkursie na dyrektora pokonała pani liczną konkurencję. Jaką wizję dla Zamku Piastowskiego ma Mariola Jakacka?

– Moja wizja opiera się na stopniowym umacnianiu prestiżowej pozycji Zamku Piastowskiego. To będzie kontynuacja dotychczasowych działań. Rewolucji nie będzie. Zmiany programowe, organizacyjne, czy finansowe będę wprowadzać stopniowo – dopiero jak skończy się trwałość unijnego projektu (koniec 2018 red.). Moja wizja oparta jest na pięciu celach statutowych Zamku Piastowskiego. Zamierzam współpracować na terenie całego powiatu z podmiotami zajmującymi się turystyką, promocją, przedsiębiorczością, dziedzictwem kulturowym i działalnością kulturalną. To nie jest wizja z kosmosu. Bazuję na moim doświadczeniu. Myślę, że dam radę to wszystko zrobić.

– Tego doświadczenia nabrała pani pełniąc obowiązki dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Nędzy?

Bardzo dużo nauczyła mnie pani wójt Anna Iskała, bardzo dużo nauczyła mnie Nędza i wszyscy ludzie, których tam spotkałam. Wcześniej przez jedenaście lat pracowałam i mieszkałam na Kaszubach. Prowadziłam tam działalność turystyczną, stworzyłam jeździecką szkółkę konną, zbudowałam stajnię. Jednocześnie przez cztery lata pracowałam w szkole, cztery lata przepracowałam też w domu kultury. Jako dom kultury mieliśmy swoją siedzibę na zamku krzyżackim w Bytowie. To była dużo większa budowla od tej, mieściło się w niej więcej instytucji. W tym czasie współpracowałam z organizacjami pozarządowymi, z Muzeum Zachodniokaszubskim.

– Kaszuby to drugi koniec Polski. Jak Pani tam trafiła?

Mieszkałam w Raciborzu, tu się wychowywałam. Po liceum wyjechałam na studia i już nie wróciłam. Podczas moich pierwszych studiów, w Opolu, pojechałam kiedyś na wakacje na Kaszuby i zakochałam się w krajobrazach, roślinności i ludziach. Potem coraz częściej tam bywałam, pracowałam podczas wakacji i w końcu zostałam na dobre. Zaraz po studiach dostałam pracę w szkole jako nauczyciel sztuki, czyli muzyki i plastyki. Nie miałam tam ani rodziny, ani przyjaciół, ale Kaszubi stopniowo mnie przygarnęli.

– Mówi się, że Kaszubi to dumni i skryci ludzie...

– Oni są trochę jak Ślązacy, tworzą bardzo silne więzi, ale mają dużo większe poczucie tożsamości kulturowej. Ten temat tożsamościowy mnie interesował, pisałam pracę magisterską o tożsamości kulturowej rodzin śląskich i mieszanych, takich jak moja – bo jestem pół-Ślązaczką, a pół-Mazurką. Myślałam, że Kaszubi w tych swoich strojach, kultywujący swoją mowę, nigdy mnie nie przyjmą, ale z czasem, dzięki temu że pracowałam na rzecz tej społeczności – byłam wolontariuszem, społecznikiem – wsiąkałam w to i udało mi się wiele rzeczy zrobić.

– Pracowała pani na zamku krzyżackim, teraz pani miejscem pracy będzie zamek o piastowskim rodowodzie. Czy właśnie na tę piastowską, a więc polską historię, będzie pani kładła nacisk?

– Piastowie to jest podstawa. Ale mam wizję, żeby połączyć ten grunt historyczny z regionalnym i podawać to w nowoczesnej formie. Moim marzeniem jest integracja w tym miejscu wszystkich gmin powiatu raciborskiego. Żeby stworzyć dni powiatu, tak jak są Dni Raciborza – spróbować połączyć te nasze wszystkie małe elementy w jedną całość, żeby miały okazję do promocji, pokazania swojej wielości kulturowej, ale też jedności tradycji. Najważniejsze, żeby promować ludzi stąd, bo oni są najważniejsi.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~mareek (87.101. * .58) 16.02.2018 11:09

Pięknie. Powodzenia w realizacji planów. Najważniejsza jest współpraca, bo obecnie to wszyscy na tym łez padole prowadzą ze sobą nieustanną walkę.