Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

Kultura

Nie hasiok, tylko złoty wiek

28.11.2017 18:30 | 0 komentarzy | żet

Po wakacyjnej przerwie w Domu Kultury „Strzecha” po raz kolejny zorganizowano „Wieczór Polski” (23.11.17). Tym razem poświęcono go osobie Maurycego Mochnackiego.

Nie hasiok, tylko złoty wiek
Występy tancerzy ze "Strzechy" uświetniły listopadowy "Wieczór Polski" w Raciborzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Czemu akurat Mochnacki? Można było wybrać 100 innych osób. Maurycy Mochnacki jest przykładem. Żył krótko. Walczył orężem, ale też swoim intelektem – mówił o uczestniku i kronikarzu powstania listopadowego Zbigniew Ciszek. Pomysłodawca „wieczorów polskich” określił XIX wiek mianem „złotego wieku kultury polskiej”. Wskazując na działalność wielkich polskich naukowców, malarzy, muzyków i pisarzy tamtego okresu wszedł w polemikę z Kazimierzem Kutzem. Reżyser miał kiedyś powiedzieć, że kultura polska XIX wieku „nadaje się do hasioka”.

– Kultura polska kwitła w XIX wieku, ta kultura uratowała Polskę – podkreślił Z. Ciszek. Ubolewał nad zmianą poglądów K. Kutza, która jego zdaniem dokonała się w czasie, gdy reżyser zmienił cząstkę swojego nazwiska z „c” na „tz”.

Po występach tancerzy ze „Strzechy” (młodszych i starszych; zdjęcia w galerii), przyszedł czas na prezentację dr Ludmiły Nowackiej oraz jej uczniów i studentów pt. Polaków drogi ku niepodległości. Maurycy Mochnacki.

Ludzie:

Ludmiła Nowacka

Ludmiła Nowacka

dyrektor ZSOMS w Raciborzu, radna miasta Racibórz, była zastępca prezydenta miasta Racibórz.