Czwartek, 22 kwietnia 2021

imieniny: Leona, Kai, Heliodora

RSS

Kultura

Upamiętnili wybitnego bełsznickiego nauczyciela

18.11.2017 18:36 | 0 komentarzy | juk

W Rogowie powstało miejsce pamięci z rzeźbą Antona Onderki i pamiątkową tablicą. Wydany został również reprint oryginału "Elementarza polsko-niemieckiego".

Upamiętnili wybitnego bełsznickiego nauczyciela
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

17 listopada w murach rogowskiej Szkoły Podstawowej odbyło się uroczyste odsłonięcie rzeźby postaci Antona Onderki, którą wykonał artysta Józef Burszyk – popularyzator życia i działalności Antona Onderki. Jeden z pomysłodawców przedsięwzięcia.

Następnie odbyło się spotkanie promujące wydanie reprintu pierwszego Elementarza polsko-niemieckiego autorstwa Antona Onderki. W programie m.in. miał miejsce koncert zespołu Bełszniczanki, wykład Bartłomieja Gapińskiego oraz recytacje fragmentów elementarza.

Reprint elementarza został wydany w ramach projektu pn. "Wznawiając materialne świadectwo tożsamości narodowej Antoniego Onderki" realizowanego przez Gminne Centrum Kultury w Gorzycach i Szkołę Podstawową w Rogowie. Przedsięwzięcie obejmowało również lekcje w rogowskiej podstawówce o życiu i twórczości Antona Onderki, warsztaty rzeźbiarskie w pracowni artysty Józefa Burszyka oraz konkurs na okładkę elementarza, który wygrała Karolina Lazar.

Więcej o wydarzeniu w najbliższym numerze Nowin Wodzisławskich.