Wtorek, 13 kwietnia 2021

imieniny: Przemysława, Hermenegildy, Marcina

RSS

Kultura

Pasjonaci historii porządkują zapomniany cmentarz. Przed nimi ogrom pracy [ZDJĘCIA]

24.10.2017 18:50 | 0 komentarzy | żet

Miłośnicy lokalnej historii ze Stowarzyszenia Odra 1945 wspólnie ze znajomymi oraz uczniami z raciborskiego poprawczaka pracują na zapomnianym cmentarzu ewangelickim przy ul. Starowiejskiej w Raciborzu.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W sobotni poranek grupa kilkunastu miłośników lokalnej historii oraz chłopaków z zakładu poprawczego przystąpiła do porządkowania cmentarza ewangelickiego nieopodal fabryki Mieszko. Pierwsze wysiłki w tym kierunku podjęto w listopadzie ubiegłego roku, w tym roku prace przybrały na intensywności.

- Wiedzieliśmy, że cmentarz jest w opłakanym stanie, więc skrzyknęliśmy paru chłopaków z organizacji (Stowarzyszenie Odra 1945 - red.) i nie tylko. Pomocy w ludziach udzielił nam również pan dyrektor Andrzej Tomczyk z zakładu poprawczego. Bez tych chłopaków nie bylibyśmy w stanie tego zrobić - mówi Wojciech Mitręga, wiceprezes Stowarzyszenia Odra 1945.

Prace polegają na wycince krzewów, usunięciu narośli z nagrobków i oczyszczeniu ich powierzchni.

- Chłopcy bardzo chętnie uczestniczą w takich działaniach. Staramy się ich aktywizować w kierunku pracy na rzecz społeczności lokalnej. To jest bardzo ważny środek wychowawczy. Dla nich jest to okazja zrobienia czegoś dobrego w życiu - mówi Andrzej Tomczyk, dyrektor szkół w Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Raciborzu.

Cmentarz jest pozostałością po ewangelickiej społeczności dawnego Raciborza. Ostatnie pochówki datowane są na lata 70. XX wieku. O jego historii nie wiadomo zbyt wiele - w zasobach raciborskiego oddziału Archiwum Państwowego oraz muzeum odnaleziono skąpy materiał źródłowy dotyczący obiektu, m.in. mapę z 1922 roku z zaznaczonym cmentarzem oraz kilka zdjęć. - Dopóki nie oczyścimy całości, nie dowiemy się ile dokładnie osób tu leży oraz jak cmentarz jest skomponowany - wyjaśnia W. Mitręga, zawodowo związany z Archiwum Państwowym Katowicach (Oddział w Raciborzu).

Prace na cmentarzu prowadzone są za zgodą zarządcy, którym jest pastor kościoła ewangelickiego w Rybniku.


Stowarzyszenie Odra 1945 zostało założone w 2015 roku z inicjatywy Bartłomieja Mielnika - artysty, grafika, miłośnika historii lokalnej. Zobacz również: