Niedziela, 26 maja 2019

imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny

RSS

Kultura

HOYM Industry Fest czyli festiwal sztuk industrialnych [ZAPOWIEDŹ]

31.08.2017 10:46 | 0 komentarzy | pm

W niedzielę, 3 września na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy (ul. Mościckiego 3, Rybnik-Niewiadom) odbędzie się HOYM Industry Fest, czyli festiwal sztuk industrialnych. 

HOYM Industry Fest czyli festiwal sztuk industrialnych [ZAPOWIEDŹ]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Hoym Industry Fest to oddolna inicjatywa mieszkańców Rybnika zrzeszonych wokół społeczności „T:RAF do Niedobczyc i Niewiadomia” realizowana przy wsparciu Miasta Rybnika. Wydarzenie łączy różne dziedziny sztuk industrialnych, pokazując jednocześnie piękno Śląska i wyjątkowy charakter przemysłu ciężkiego. Nie zabraknie muzyki, ale swoje miejsce znajdą tu także fotografia, film czy sztuka tatuażu. Zaplanowano koncerty, wystawy, projekcje, debaty i warsztaty, także dla najmłodszych uczestników festiwalu. A wszystko to w wyjątkowej scenerii Zabytkowej Kopalni „Ignacy” w Rybniku-Niewiadomiu.

– Hoym Industry Fest to wydarzenie całkowicie nowe w Rybniku. To festiwal, który ma na celu ożywienie przestrzeni Kopalni „Ignacy”, a przez to ożywienie turystyki industrialnej w mieście. Bardzo cieszy to, że jest to festiwal przygotowywany przede wszystkim przez grupę społeczników, którzy stwierdzili, że chcą zrobić coś w ramach swoich zainteresowań i zaproponować mieszkańcom miasta oraz gościom spoza Rybnika nową jakość. Dzięki zaangażowaniu społeczników z Rybnika rodzi się coś, co może być początkiem bardzo dużego festiwalu – podkreśla Marcin Stach, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Rewitalizacji. Integracja międzypokoleniowa poprzez dziedzictwo industrialne – taki cel stawiają sobie organizatorzy wydarzenia.

– Mamy propozycje dla osób młodych, dla rodzin z dziećmi, dla starszych, dla osób, które były związane z kopalnią „Ignacy”. Chcemy nie tylko pokazać sztukę związaną z dziedzictwem industrialnym, ale także zwrócić uwagę młodego pokolenia na to, gdzie pracowali ich rodzice, dziadkowie i wokół tego budować festiwal. W programie m.in. warsztaty dla dzieci w klimacie Górnego Śląska, wystawa zdjęć industrialnych, konferencja na temat dziedzictwa industrialnego Górnego Śląska, filmy z eksploracji miejsc niebezpiecznych na Śląsku, wystawa zdjęć tatuażu industrialnego czy debata o kopalniach Górnego i Dolnego Śląska – wyjaśnia Mirosław Górka, koordynator projektu „T:RAF do Niedobczyc i Niewiadomia”.

Organizatorzy mają ambicje, by wydarzenie stało się w przyszłości jednym z największych festiwali sztuk industrialnych w Polsce, a nawet Europie Środkowo-Wchodniej. Mocnym punktem tegorocznej edycji jest na pewno strona muzyczna: – Na festiwalu chcemy pokazać różne oblicza muzyki industrialnej, stąd zróżnicowany dobór wykonawców. Gwiazdą będzie zespół Agressiva 69, klasyk rocka industrialnego w naszym kraju, grupa, która zagrała na wszystkich liczących się festiwalach w kraju i supportowała m.in. zespół Depeche Mode. Formacja wystąpi z premierowym materiałem, a jej lider Tomasz Grochola jest ambasadorem festiwalu. W części muzycznej wystąpią też: Artur Rumiński, Roborg, Høst, Lugola i Tomasz Manderla – wyjaśnia Andrzej Kieś z Halo! Rybnik.

Wydarzenie wspiera Stowarzyszenie Zabytkowej Kopalni „Ignacy”: – Kopalnia Ignacy to przestrzeń wyjątkowa. Mamy coś, co warto oglądać, pokazywać młodym pokoleniom. Nie byłoby dzisiejszej techniki bez techniki przeszłości. Bardzo cieszy inicjatywa dalszej rewitalizacji kopalni – podkreśla Alojzy Szwachuła ze stowarzyszenia. – Mamy dwie najstarsze maszyny parowe, wyjątek na skalę europejską. Chcemy wokół tych maszyn zbudować ofertę edukacyjno-kulturalną, która będzie wizytówką Rybnika, pokazać, jaki wpływ miała rewolucja industrialna na ziemię rybnicką i okolice, jak maszyna parowa wpłynęła na rozwój tego, co mamy dzisiaj – dodaje Marcin Stach.
Hoym Industry Fest to konsolidacja różnych sektorów, z Miastem i społecznikami współpracuje też biznes, m.in. firma Lubar, której fundacja Galeria Techniki zaprezentuje w ramach festiwalu zabytkowe samochody.

Koncerty:
• Budynek nadszybia Kościuszko:
15:00 - 15:45 Høst (ambient / martial industrial - Rybnik)
16:00 - 16:45 LUGOLA (noise / dark ambient - Tarnowskie Góry)
18:00 - 18:45 Artur Rumiński (experimental ambient drone – Sosnowiec)

• Scena plenerowa:
17:00 - 18:00 koncert Afekt & Tomasz Manderla (glitch/experimental, Rybnik)
19:00 - 20:00 Nightrun87 (neo 80’s / synthwave, Gdańsk)
20:30 - 22:00 Agressiva 69 (rock industrialny, Kraków)

Pełny program festiwalu TUTAJ