Czwartek, 5 grudnia 2019

imieniny: Saby, Kryspiny, Wilmy

RSS

Kultura

Historia Biblii. Unikatowa wystawa na Zamku Piastowskim w Raciborzu

28.08.2017 14:08 | 0 komentarzy | ż

- Miło nam poinformować, że w domu książęcym na Zamku Piastowskim w Raciborzu można już zwiedzać wystawę historii Biblii. To jedyna taka wystawa w Polsce. Ekspozycja to zbiór faksymiliów, czyli przedruki oryginałów - mówi Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Historia Biblii. Unikatowa wystawa na Zamku Piastowskim w Raciborzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Termin faksymile pochodzi od łacińskiego słowa fac simile, oznaczające – czyń podobnie. Żyjemy w szczególnej dekadzie naszego wieku kiedy to każda ze znaczących bibliotek stara się dygitalizować swoje zbiory. Kopie średniowiecznych i starożytnych rękopisów są wydawane w milionowych nakładach za sprawą „cudu”, który zwie się „Made in China”. Każde ze znaczących wydań narodowych doczekało się swojego wznowienia w postaci reprintu lub fotokopii. Tak jest też z prezentowaną w zamkowych wnętrzach Biblią - dopowiada dyrektor Grażyna Wójcik.

Całość jest zbiorem pierwszych wydań reprezentujących każdą poszczególną epokę, w której Pismo Święte odgrywało kluczową rolę i miało wpływ na tych, do których dotarło w postaci słowa przetłumaczonego na języki narodowe.

- Prezentowane na zamku zbiory pochodzą od prywatnych fundatorów, którzy dostarczają swoje faksymile i reprinty dla celów edukacyjnych. Wystawa odwiedza muzea, placówki szkolne, domy dziecka oraz domy kultury na terenie całego kraju. Projekt jest interaktywnym sposobem zapoznania zwiedzających z historią powstania Biblii, jest opowieścią obrazującą 1500 lat historii powstania jednej tylko książki – Pisma Świętego. Kolejne 2000 lat to historia powstawania przekładów Pisma Świętego na języki narodowe. Podczas zwiedzania można przyjrzeć się słowom zapisanym na kamiennych tablicach, na skórach zwierzęcych, na papirusie i pergaminach. Zobaczymy pierwszą czcionkę oraz ręcznie zapisane karty w językach, w których została spisana ta ponadczasowa lektura. Faksymile i reprinty pierwszych wydań są w języku angielskim, niemieckim, polskim, po grecku, po łacinie i hebrajsku - zachęca dyrektor Grażyna Wójcik.

Wystawę można oglądać do 15 września (w przypadku dużego zainteresowania termin zostanie wydłużony do 30 września), w godzinach od 10.00 do 18.00. Wstęp po wykupieniu biletu w Punkcie Informacji Turystycznej – parter (budynek bramny). Zwiedzanie co pełną godzinę z przewodnikiem. Zainteresowane grupy prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny +48 32 700 60 52 lub e-mailowy: promocja@zamekpiastowski.pl.

źródło: zamekpiastowski.pl

Ludzie:

Grażyna  Wójcik

Grażyna Wójcik

Dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.