Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Kultura

Intymny świat wspomnień... Wystawa malarstwa Marka Furmanowicza

06.07.2017 11:29 | 0 komentarzy | ż

Artysta-malarz jest wolnym duchem, a jednocześnie poddanym surowemu reżimowi rzemieślnikiem. Jeśli w jednej osobowości spotkają się talent, wizja i determinacja – w ciągu czterech miesięcy może powstać cykl dwudziestu kilku płócien, które zabierają widza w magiczną podróż. W przeszłość.

Intymny świat wspomnień... Wystawa malarstwa Marka Furmanowicza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Niewielkie rozmiarem obrazy Marka Furmanowicza, tworzone techniką akrylowo-olejną, stanowią wyprawę malarza w świat dzieciństwa i eksplorują jego wspomnienia z domu dziadków. Banalne sceny, jakich wiele w życiu, wywołane z pamięci i przeniesione na płótno, stanowią liryczny i niezwykle wzruszający kalejdoskop chwil, uratowanych z niebytu. Wystawa pt. „Reminiscencje” jest lekcją dobrego malarstwa, ale też stanowi naukę humanistycznego, czułego spojrzenia na rzeczywistość. Malarz niczym archeolog wyławia ślady obecności ludzi, których często już nie ma z nami. Jego czułość z osób przenosi się na sprzęty domowe, budynki i całą przestrzeń wreszcie, która kiedyś była całym wszechświatem małego Marka.

Marek Furmanowicz – urodzony w Raciborzu malarz, fotograf, grafik komputerowy i pedagog – pokazał tu swój plastyczny lwi pazur. Autora wystawy słuchało i oklaskiwało przeszło trzydzieści osób, które tłumnie wypełniły Galerię OBOK w Raciborskim Centrum Informacji.

źródło: RCK