Poniedziałek, 18 listopada 2019

imieniny: Klaudyny, Romana, Filipiny

RSS

Kultura

Prezydent Lenk uznał zachowanie bluesmana za nieprzyzwoite

28.06.2017 13:00 | 1 komentarz | ma.w

W miniony weekend miał się odbyć już po raz 9. festiwal „Motywy Bluesa”. Imprezy nie było, a radna Zuzanna Tomaszewska zaapelowała o spotkanie w tej sprawie z udziałem organizatora Marka Wojtowicza, naczelnika Roberta Myśliwego i dyrektor RCK Joanny Maksym-Benczew. M. Wojtowicz przekazał nam w tej sprawie swój list otwarty, który od kliku dni publikujemy na portalu.

Prezydent Lenk uznał zachowanie bluesmana za nieprzyzwoite
Mirosław Lenk, Marek Wojtowicz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Słysząc ten apel prezydent miasta Mirosław Lenk zaczął opowiadać radnym z komisji oświaty (posiedzenie z 22 czerwca) o kontrowersyjnych wpisach na Facebooku, jakich dokonuje organizator festiwalu Marek Wojtowicz. – To co on robi jest nieprzyzwoite – oznajmił. Tomaszewska deklarowała, że nie opowiada się po żadnej stronie konfliktu. Podkreśliła jednak, że potrzebna jest rozmowa. Lenk stwierdził, że wspólnie z dyrektor RCK Joanną Maksym-Benczew uznał, że sprawy nie będzie „publicznie roztrząsał”. Zaproponował radnej by zapoznała się z kulisami tej sprawy, ale już poza posiedzeniem komisji, najlepiej w jego gabinecie. Prezydent dodał, że Wojtowicza ceni, ale „biznesowo” nie potrafi się z nim porozumieć. Na festiwal miano przeznaczyć ze środków publicznych 25 tys. zł. – Choć pan Marek pisze na Facebooku o zamachu na jego dorobek artystyczny, to jest to sprawa czysto biznesowa. RCK nie zaakceptował pewnych jego rozwiązań finansowych – wspomniał Lenk. Według niego, obecne zachowanie M. Wojtowicza może doprowadzić do sytuacji, że festiwalu w tym roku w ogóle nie będzie. – A byłoby szkoda – uznał.

W rozmowę prezydenta i radnej włączył się Marek Rapnicki, pracownik RCK. Stwierdził, że internetu nie czytał, ale porównał sytuację z festiwalem do podcinania gałęzi na której się siedzi. – Pan Marek, z którym przegadałem wiele godzin o muzyce, polityce i Bóg wie o czym, uzyskał w RCK przyjaciół i sojuszników. Kilka lat temu ten festiwal miał moment przesilenia, zażegnany wspólnymi siłami. Festiwal odbył się w tamtym roku i odbyłby się w tym gdyby nie to, że niektórzy ludzie mają dwie natury. Jak doktor Jekyll i mister Hyde. Kolega Marek obraził ludzi, którzy mu dobrze życzyli i sekundowali w jego wysiłkach – powiedział radny. RCK nie zapomina o fanach bluesa. Rapnicki wrócił do niedawnego, kwietniowego koncertu bluesowego, nazywając go „małą jaskółką”. RCK zorganizuje koncert bluesowy zagranicznej gwiazdy również jesienią. Na więcej w tym temacie nie pozwolił szef komisji oświaty.

Paweł Rycka zamknął dyskusję.

Ludzie:

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Paweł  Rycka

Paweł Rycka

Radny Gminy Racibórz.

Robert Myśliwy

Robert Myśliwy

Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu