Piątek, 15 listopada 2019

imieniny: Alberta, Leopolda, Odalii

RSS

Kultura

Medal dla Pawła Newerli. Wkrótce premiera filmu o znawcy dziejów raciborszczyzny

26.06.2017 16:20 | 0 komentarzy | żet

Rada Powiatu Raciborskiego uhonorowała Pawła Newerlę - prawnika, autora książek historycznych o Raciborzu i powiecie raciborskim. Tymczasem Adrian Szczypiński opublikował w serwisie YouTube zwiastun swojego kolejnego filmu pt. Newerla.

Medal dla Pawła Newerli. Wkrótce premiera filmu o znawcy dziejów raciborszczyzny
Paweł Newerla i przewodniczący rady powiatu raciborskiego Adam Wajda
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na ostatniej przed wakacjami sesji rady powiatu raciborskiego historyk Paweł Newerla otrzymał medal "Zasłużony dla Powiatu Raciborskiego". W ten sposób lokalny samorząd wyróżnił jego zaangażowanie w odkrywanie oraz popularyzowanie historii Raciborza i powiatu raciborskiego.

- Jest  dla mnie ogromnym zaszczytem, że Państwo zechcieliście odznaczyć mnie tym medalem powiatu raciborskiego - powiedział Paweł Newerla odebrawszy medal i gratulacje. Odwdzięczył się podkreśleniem zasług samorządu powiatowego dla pielęgnacji kultury raciborszczyzny, do których zaliczył przede wszystkim remont raciborskiego zamku i kaplicy zamkowej.

Dodajmy, że również w poniedziałek 26 czerwca raciborski filmowiec Adrian Szczypiński opublikował w serwisie YouTube zwiastun filmu "Newerla". Autorzy filmu, Adrian Szczypiński i Wojciech Mitręga, namówili do współpracy zarówno Pawła Newerlę jak i 28 związanych z nim osób. Prapremiera filmu odbyła się w miniony weekend w Wojnowicach - w tamtejszym pałacu Paweł Newerla świętował 85. urodziny, a państwo Newerlowie diamentowe gody.


Paweł Newerla ma 85 lat. Urodził się w 1932 roku w Pietrowicach Wielkich. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim. Był radcą prawnym oraz dyrektorem oddziałów NBP. Jest autorem szeregu prac poświęconych historii raciborszczyzny, m.in. Opowieści o dawnym Raciborzu, Raciborskiego przewodnika genealogicznego oraz Dziejów Raciborza i jego dzielnic.