Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

Kultura

Dyrektor MDK Racibórz nie chce Andrzeja Biskupa

07.06.2017 19:00 | 0 komentarzy | ma.w

Prowadzony przez Andrzeja Biskupa zespół młodych aktorów z Młodzieżowego Domu Kultury musi opuścić jego mury. Opiekun stracił godziny instruktorskie, bo dyrekcja chce wprowadzać nowe koła zainteresowań.

Dyrektor MDK Racibórz nie chce Andrzeja Biskupa
Wspólne drogi polonisty Andrzeja Biskupa (stoi przy wyjściu) i dyrektor MDK Agnieszki Busuleanu – Jaksik (na pierwszym planie) rozchodzą się. W placówce nie będzie już działał zespół Irrealis prowadzony przez nauczyciela.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Irrealis działa 15 lat. Z jego grona wyszły m.in. Oriana Soika – aktorka teatralna i filmowa oraz Roksana Lewak kształcąca się pod okiem Jana Peszka. – Talenty wciąż się tu rodzą – uważa Andrzej Biskup. Wszystkie przedstawienia Irrealisu są jego pomysłu. Ostatnie – wystawione 2 czerwca w MDK przy pełnej sali – traktowało o dziejach Raciborza. Utrzymane było w kabaretowym stylu, ale z humorem traktowało o bogatej historii miasta. Oglądali je m.in. radni powiatowi Katarzyna Dutkiewicz i Władysław Gumieniak. Ta pierwsza poruszyła problem grupy i jej opiekuna w interpelacji do starosty. Bo uważa, że na rozstaniu MDK i Irrealisu najbardziej straci placówka.

Pracował za darmo

Irrealis obchodzi w tym roku jubileusz, ale nie będzie go świętować w swojej macierzystej placówce. Poszukał sobie miejsca w Kuźni Raciborskiej. Oficjalnie chodzi o większą salę widowiskową, ale słychać głosy, że dyrekcji i Andrzejowi Biskupowi już nie jest po drodze. Odkąd MDK przejęła Agnieszka Busuleanu-Jaksik, mąż byłej dyrektorki Elżbiety Biskup stracił część wypłaty. Ucięto mu godzinę z tygodniowych zajęć z młodzieżą. Nie zraziło go to do dalszej pracy. Wykonywał ją przez rok w formie wolontariatu. – Było mi szkoda młodzieży – tłumaczy. Cięcia zeszłoroczne były niczym w porównaniu do zaplanowanych na nowy rok szkolny. Godziny Biskupa wycięto w całości.

Model i gitara

Busuleanu tłumaczy, że wdraża swoją wizję dla MDK, którą wygrała konkurs dyrektorski. – Decyzja nie była łatwa, ale na pewno nie personalna – stwierdza. W domu kultury działają trzy inne grupy teatralne, więc na pożegnaniu z Irrealisem miłośnicy teatru mają nie stracić. MDK uruchomi nowe zajęcia: dla modelarzy i gitarzystów. Planuje jeszcze inne, ale dyrektor opowie o nich gdy pozyska nauczycieli, z którymi prowadzi rozmowy. Żałuje, że sprawa z Andrzejem Biskupem została nagłośniona na sesji i w mediach, a ją zapytano na końcu.

Ludzie:

Agnieszka Busuleanu-Jaksik

Agnieszka Busuleanu-Jaksik

Dyrektor MDK Racibórz

Bolesław Piecha

Bolesław Piecha

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł, poseł i senator. 

Elżbieta Biskup

Elżbieta Biskup

Nauczyciel Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu, Radna Powiatowa

Katarzyna Dutkiewicz

Katarzyna Dutkiewicz

samorządowiec i polityk

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Władysław Gumieniak

Władysław Gumieniak

Radny powiatu raciborskiego.