Niedziela, 21 kwietnia 2019

imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada

RSS

Kultura

Rozwód MOKSiR-u z rudzką kolejką stał się faktem

01.04.2017 21:00 | 0 komentarzy | woj

Naczelnik stacji Jarosław Łuszcz już przed rokiem przepowiadał, że samodzielna kolejka będzie mieć większe możliwości rozwoju.

Rozwód MOKSiR-u z rudzką kolejką stał się faktem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na sesji 23 marca, radni gminy Kuźnia Raciborska podjęli uchwałę dokonującą rozdziału instytucji kultury. Z Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu wydzielono Stację Kolejki Wąskotorowej w Rudach. Wąskotorówka ma funkcjonować jako samodzielny, Gminny Ośrodek Kultury i Turystyki w Rudach. Uchwała wejdzie w życie po opublikowaniu jej w dzienniku urzędowym marszałka, co wcale nie musi pójść z płatka.

O ile przedstawiciele MOKSiR-u i kolejki już od dawna sygnalizowali zamiar „rozwodu” oraz, że same prace nad tym rozdziałem odbywały się w przyjaznej atmosferze, wszyscy są zgodni, dzielenie instytucji kultury to rzecz rzadka i na pewno będą się jej przyglądać urzędnicy w Katowicach. – Na etapie wykonawczym czeka państwa jeszcze dużo pracy – dodał radca prawny Aleksander Żukowski.

Wiceburmistrz Gabriela Tomik wyjaśniła, że podział to szansa na stworzenie nowej, silnej marki w gminie. Co na pewno posłuży promocji. Radny Manfred Wrona z Rud przypomniał, że proces był wynikiem woli oddolnej, czyli wyszedł od osób zarządzających tymi instytucjami. Życzył personelowi kolejki, aby byli ostrożni i polegali na fachowcach, co ma być kluczem do sukcesu. Naczelnik stacji Jarosław Łuszcz już przed rokiem przepowiadał, że samodzielna kolejka będzie mieć większe możliwości rozwoju. Burmistrz Paweł Macha dodał, że podział będzie pozytywny dla obu jednostek. Dla MOKSiR-u dlatego, że instytucja ta sprawowała pieczę nad zbyt dużą liczbą innych placówek.

(woj)