Wtorek, 2 marca 2021

imieniny: Heleny, Henryka, Halszki

RSS

Kultura

To nie była zwyczajna dziewczyna. "Inka" w raciborskiej Strzesze

01.03.2017 13:39 | 0 komentarzy | żet

- To nie była zwyczajna dziewczyna, ale mogłaby taką być, gdyby nie czas, w którym przyszło jej żyć - tak o Danucie Siedzikównie "Ince" mówi Joanna Maksym-Benczew, dyrektor Raciborskiego Centrum Kultury.

To nie była zwyczajna dziewczyna. "Inka" w raciborskiej Strzesze
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Młodzież szkół ponadgimnazjalnych wzięła udział w otwarciu wystawy Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna "Inka", którą Raciborskie Centrum Kultury wyprodukowało za zgodą gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Niezwykła wystawa i ciekawy wykład

- To jest spotkanie niezwykle, bo to jest spotkanie pokoleń. Widzicie siwe głowy, widzimy młodzież. My starsi pamiętamy czasy, gdy o bohaterach tej wystawy nie można było mówić - powiedział podczas zorganizowanej 1 marca uroczystości Marek Rapnicki, radny i pracownik Raciborskiego Centrum Kultury. - Mam nadzieję, że już nigdy młodzi ludzie nie będą poddawani takim sprawdzianom, jakiemu została poddana Danuta Siedzikówna - dodał.

Otwarcie wystawy było połączone z prelekcją dra Mirosława Sikory z katowickiego IPN-u, który umieścił walkę Żołnierzy Wyklętych w kontekście sytuacji międzynarodowej po II wojnie światowej (więcej informacji na ten temat wkrótce w portalu Nowiny.pl).

Co dalej z wystawą?

Aktualnie wystawę można obejrzeć w holu Domu Kultury "Strzecha" przy ul. Londzina w Raciborzu. W sobotę zostanie ona przeniesiona do Raciborskiego Domu Kultury przy ul. Chopina, gdzie patriotyczny koncert zagra grupa Luxtorpeda (początek o godz. 18.00). Plansze wystawowe są własnością Raciborskiego Centrum Kultury. Dyrektor J. Maksym-Benczew ma nadzieję, że w przyszłości będzie ona krążyć po raciborskich szkołach, tak aby z dziejami "Inki" mogli zapoznać się wszyscy młodzi mieszkańcy Raciborza.

Wieczornica, film i koncert

Otwarcie wystawy poświęconej młodej sanitariuszce i łącznice, zamordowanej w 1946 roku przez komunistów, stanowiło pierwszy punkt raciborskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jeszcze dziś (1 marca) o godz. 17.00 w Gimnazjum nr 5 w Raciborzu odbędzie się nastrojowa wieczornica.

W czwartek 2 marca w Strzesze wyświetlony zostanie film Historia Roja (godz. 18.00), natomiast w sobotę 4 marca w RDK przy ul. Chopina patriotyczny koncert zagrają zespoły EneDueRabe oraz Luxtorpeda (początek o godz. 18.00). Bezpłatne wejściówki na koncert do odbioru w Raciborskim Centrum Informacji przy ul. Długiej 2.

W ostatniej dekadzie marca zostanie zorganizowany Bieg Niezłomnych. Wkrótce więcej informacji na temat tego wydarzenia.