Czwartek, 19 października 2017

imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita

RSS

Kultura

Teatr Ziemi Rybnickiej zaprasza na imprezy [WYGRAJ BILET NA KONCERT ZESPOŁU IRA]

10.01.2017 21:30 | 7 komentarzy | kama

W tym tygodniu w TZR będzie się dużo działo, musical, wernisaż wystawy oraz koncert. Mamy dla was jedno podwójne zaproszenie na koncert zespołu IRA.

Teatr Ziemi Rybnickiej zaprasza na imprezy [WYGRAJ BILET NA KONCERT ZESPOŁU IRA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

12 stycznia o godzinie 19.00 premiera musicalu "W cieniu tęczy".

Bilety: 10zł i 15zł

Musical jest przedsięwzięciem integrującym, niezależnie dotąd funkcjonujące, środowiska artystyczne Rybnika. Musical jest owocem współpracy profesjonalnych aktorów (Karina Abrahamczyk i Katarzyna Chwałek), muzyków (wystarczy wspomnieć nazwisko leadera – Jarosław Hanik. Pozostałe nazwiska są dotąd owiane mgiełką tajemnicy, ale możemy być pewni, że będą to profesjonaliści, w dobrym tego słowa znaczeniu.`Choreografią zajmuje się niezwykle ceniona, wielokrotnie nagradzana za swoją działalność Izabela Barska-Kaczmarczyk. Oprawą taneczną zajmuje się prowadzony przez nią znakomity zespół Vivero. Rolę główną zagra znakomity młody wokalista Mateusz Piecowski – laureat wielu konkursów ogólnopolskich, wyróżniony w ostatniej edycji „Szansy na sukces”, uczestnik zwycięskiej drużyny telewizyjnej „Bitwy na głosy”. Wystąpi cała plejada uzdolnionych, młodych wokalistów, tancerzy i aktorów. Reżyserem spektaklu jest Karina Abrahamczyk-Zator – aktorka „Teatru Dzieci Zagłębia” z Będzina, mająca za sobą współpracę z reżyserami takimi, jak choćby Laco Adamik. Historia, którą zamierzamy państwu opowiedzieć, jest autorstwa Tadeusza Kolorza, z licznymi ingerencjami Izabeli Barskiej (zajmującej się wprowadzaniem do scenariusza niezamierzonych przeze mnie elementów, oraz Kariny Abrahamczyk-Zator, równie skutecznie zajmującej się skreślaniem elementów, jak najbardziej, zamierzonych. Musical. to oczywiście również piosenki. Usłyszycie całe mnóstwo znakomitych, dobrze znanych standardów jazzowych, nierzadko łączących się z treścią scenariusza. Przydałoby się kilka słów właśnie na temat treści. Otóż i one. Jest to opowieść o marzeniach młodego, utalentowanego człowieka. O uporze w dążeniu do realizacji tych marzeń, a także o pokonywaniu przeszkód stojących na drodze do szczęścia. Większość tych przeszkód młody człowiek sam, nieświadomie, rzuca sobie pod nogi. Realizacja marzeń, jak wiadomo, czeka na nas na drugim końcu tęczy. Tęcza zaś, to, dla postronnego obserwatora blask, światło, choć rozszczepione. Każde światło zaś rzuca cień. Jest to zatem, z konieczności, również opowieść tych, niewidocznych dla nas cieniach, rzucanych przez tęczę.  Niechaj każdy sam rozstrzygnie co miałem na myśli, po obejrzeniu musicalu: „W cieniu tęczy”. Jeszcze jedna istotna informacja. Musical jest, nie licząc piosenek, dwujęzyczny. Rzecz dzieje się częściowo w Rybniku, zatem miłośnicy gwary śląskiej odnajdą tu również brzmienie tego wspaniałego języka.


13 stycznia o godzinie 17.30 wernisaż wystawy ikon Zuzanny Karwot

Wstęp wolny

Oprawa muzyczna: Paulina Kaźmierczak. Galeria Oblicza. Wstęp wolny.Wystawa czynna do 5.02.2017

ZUZANNA KARWOT

Z wykształcenia jest historykiem i teologiem, doktorem nauk humanistycznych, z zamiłowania malarką ikon. Maluje też obrazy olejne i akwarele. Od 20 lat pracuje w samorządzie terytorialnym.

Tak się wydarzyło, że po wielu latach nierealizowane zamiłowanie do malarstwa wezbrało we mnie bardzo mocno. Od Adwentu 2004 roku zaczęłam ponownie malować i były to pierwsze prace typu ikonowego.

Początkowo posługiwałam się podręcznikiem opisującym techniki malarskie a po pewnym czasie ukończyłam kursy ikonopisarskie. Swoje ikony wykonałam m.in. w Pracowni Św. Łukasza u Ojców Jezuitów w Krakowie oraz na indywidualnym kursie w Hamburgu u Kirsten Voss. W Warszawie uczestniczyłam w kursach pozłotnictwa na kursie z cyklu Droga Ikony. Z kilkuletniego doświadczenia zauważam, że ikonopisarze podchodzą do swej pracy bardzo pokornie. Uważają, że ikony stają się oknem na rzeczywistość transcendentną i przedstawiane postaci powinny być piękne i dostojne. Oni sami starają się dbać o przygotowanie duchowe. Szczytem ich pragnień jest stworzenie wartościowej w przekazie ikony.

W tworzeniu moich, często niewielkich rozmiarem ikon, szukałam przede wszystkim ciszy i skupienia. Podczas malowania doświadczałam intymności spotkania z osobami i wydarzeniami opisanymi w dziejach biblijnych. Był to wypoczynek od codziennych obowiązków zawodowych i rodzinnych, ale często także bardzo wyczerpująca praca.


14 stycznia o godzinie 20.00 koncert zespołu IRA 

Bilety: wyprzedane

Koncert organizowany w ramach trasy z okazji jubileuszu 30-lecia istnienia zespołu. IRA – polski zespół rockowy założony w 1987 roku w Radomiu przez gitarzystę Kubę Płucisza. Ira to jeden z najpopularniejszych i najbardziej „kasowych” polskich zespołów grających łagodniejszą odmianę heavy metalu pierwszej połowy lat 90. Albumy Mój dom (1993) oraz koncertowy Ira Live osiągnęły nakład sięgający wielu tysięcy egzemplarzy, co pozwoliło grupie błyskawicznie awansować do czołówki polskiego rocka. Dzięki takim sukcesom, zespół miał okazję występować na wielu największych festiwalach rockowych w kraju. Historia zespołu to 30. Lat wspólnego koncertowania.

15 stycznia o godzinie 16.00  program: „Gwara śląska na wesoło

Bilety: do 14 stycznia 25zł, w dniu imprezy 30zł

Program w wykonaniu kabaretów kół gospodyń z Rybnika, Żor i okolic. W finale wystąpi Kapela Góralska Maliniorze z Brennej. Kategorie, w których rywalizować będą grupy kabaretowe: scenka kabaretowa - My też mamy talent, piosenka na temat wsi, rolnictwa, gminy, potrawa - zista - czyli Babka Piaskowa.


Wygraj bilet na koncert zespołu IRA

Do wygrania jedna podwójna wejściówka na koncert zespołu IRA w Teatrze Ziemi Rybnickiej 14 stycznia na godz. 20.00. Wystarczy Polecić ten artykuł na swoim profilu na Facebooku (kliknij TUTAJ lub w obrazek powyżej) oraz w komentarzu podać link do swojego profilu oraz adres e-mail (WAŻNE), abyśmy mogli skontaktować się ze zwycięzcą. Zgłoszenia przyjmowane są do piątku 13 STYCZNIA, do godz. 14.00. Po zakończeniu konkursu podane w komentarzach profile do FB i adresy e-mail zostaną ukryte.

[ROZSTRYGNIĘCIE]

Wejściówkę otrzymuje Dawid Benesz. Organizator został powiadomiony.