Poniedziałek, 18 lutego 2019

imieniny: Konstancji, Maksyma, Wiaczesława

RSS

Kultura

Koncert charytatywny dla Nikoli i Dawida w Jastrzębiu-Zdroju

06.01.2017 11:50 | 0 komentarzy | (q)

W czwartkowy wieczór w kinie Centrum w Jastrzębiu-Zdroju odbył się koncert charytatywny dla Nikoli Grzonki i Dawida Miernika. Nikola i Dawid to uczniowie jednej klasy gimnazjalnej Zespołu Szkół nr 1.

Koncert charytatywny dla Nikoli i Dawida w Jastrzębiu-Zdroju
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Po długim etapie diagnostyki rozpoznano u Dawida chorobę nowotworową – mięsak Ewinga, który objął miednicę. Dawid obecnie jest leczony w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, gdzie przeszedł już radioterapię. Przed nim jeszcze planowany autoprzeszczep komórek macierzystych, operacja oraz kolejna już chemioterapia. U Nikoli zdiagnozowano bardzo rzadką, przewlekłą i nieuleczalną chorobę immunologiczną - Miastenia Gravis. Choroba ta odbiera możliwość normalnego funkcjonowania - jest esencją wyczerpania, braku sił by np. unieść powieki, przełknąć jedzenie, a nawet oddychać. Pomimo młodego wieku Nikola zdążyła już bardzo wiele doświadczyć - 5 lat leczenia, 22 hospitalizacje, bardzo dużo badań czy bolesne zabiegi z komplikacjami. Dziewczynka dzielnie znosi to wszystko za każdym razem starając się zachować uśmiech na twarzy. Obecnie Nikola jest po przełomie po kolejnych badaniach i hospitalizacji, gdzie wykryto grasiczaka w śródpiersiu oraz guza na płucu… Czeka ją trudny i bolesny zabieg tymektomi i walka z pogłębiającą się chorobą.

Organizatorem koncertu, który odbył się w Kinie Centrum byłą społeczność Zespołu Szkół nr 1, na scenie wystąpili: Maciej Gucik z przyjaciółmi, uczniowie i absolwenci ZS nr 1 oraz Zespół Wiolinki.

Podczas koncertu można było również zakupić rękodzieła artystyczne a pieniądze uzyskane z ich sprzedaży zostaną przekazane na leczenie Nikoli i Dawida.

Dzieciom można pomóc wpłacając pieniądze:

Pomoc dla Dawida: Fundacja ISKIERKA Warszawa 02-460, Daimlera 2 ING Bank Śląski nr konta: 52 1050 0099 6781 1000 1000 0525 1% KRS 0000248546 cel szczegółowy: „Dawid MIERNIK”.

Pomoc dla Nikoli: 1% podatku lub darowizna Fundacji Avalon z dopiskiem "Grzonka".

Magdalena Pękowska | nowiny.pl