Sobota, 7 grudnia 2019

imieniny: Marcina, Ambrożego, Agatona

RSS

Kultura

Sztuka łączy narody i pokolenia. Zobacz, co w Niemczech robiły młode artystki z Raciborza

22.08.2016 13:34 | 0 komentarzy | ż

Licznie zgromadzeni goście z całego świata, a wokół kwiaty, prace plastyczne, muzyka i wspaniała, międzynarodowa atmosfera. Sztuka łączy narody i pokolenia, pokonując bariery czasowe, topograficzne i mentalne, czego doświadczyć mogły cztery uczennice Liceum Plastycznego, działającego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu.

Sztuka łączy narody i pokolenia. Zobacz, co w Niemczech robiły młode artystki z Raciborza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Katarzyna Słowiak, Agnieszka Kowalska, Karolina Kurzeja i Zuzanna Walesiewicz, dzięki współpracy raciborskiego Starostwa z partnerskim powiatem Elbe-Elster w Niemczech, wzięły udział w dniach 7-14 sierpnia 2016 roku, wraz z opiekunkami: Katarzyną Kwiotek i Gabrielą Habrom-Rokosz, w Międzynarodowym Tygodniu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży w Gut Saathain.

- Po raz kolejny Starostwo Powiatowe w Raciborzu zorganizowało wyjazd na warsztaty, które nie tylko były okazją do wspólnego tworzenia, rozwoju kreatywności, ale szansą na poznanie innych kultur i ludzi, poszerzenie horyzontów, a także wspólną zabawę - komentuje Katarzyna Kwiotek z Liceum Plastycznego w Raciborzu.

Wokół tematu i formy

Dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia i pomysłodawcą tematów podczas warsztatów był jak co roku Ararat Haydeyan, wybitny artysta i architekt pochodzenia armeńskiego, mieszkający i pracujący od wielu lat w Niemczech. Każdy dzień wypełniony był różnorodnymi zadaniami.

Młodzież podejmowała między innymi takie zagadnienia plastyczne, jak portret, martwa natura, pejzaż, pracowała wspólnie nad projektem „Jesteśmy kolorowi”, a także tworzyła instalacje i bryły w formie 3D. Wśród technik, w których tworzono, wymienić można akwarele, malowanie akrylami, rysunek ołówkiem, kredą, pastelami suchymi i olejnymi, gwaszem czy monotypię.

Sławna kolekcja na wyciągnięcie ręki

Wieczory wypełnione były wspólnymi wypadami na kręgle, basen, ogniskami czy międzynarodowym gotowaniem. Nie zabrakło również wyjazdu do Drezna, gdzie uczestnicy Tygodnia Sztuki zwiedzili najważniejsze zabytki oraz muzea. Katarzyna Kwiotek, nauczyciel historii sztuki w raciborskim Liceum Plastycznym, oprowadziła po Galerii Starych Mistrzów, mieszczącej się w zabytkowym budynku Zwingeru, opowiadając o najważniejszych dziełach sztuki znajdujących się w tej sławnej kolekcji.

Następnie wszyscy udali się do Galerii Nowych Mistrzów, gdzie można było zobaczyć dzieła sztuki nowoczesnej od romantyzmu po sztukę współczesną. Te dwie lekcje historii sztuki były wyjątkowe, bo uczennice raciborskiego Liceum Plastycznego miały okazję na żywo zobaczyć dzieła sztuki, o których uczą się na co dzień w szkole. Warto dodać, że dzięki temu, iż opiekunem grupy młodzieży z Armenii był współczesny artysta - malarz, twórca instalacji i sztuki konceptualnej, Gagik Charchyan, który cierpliwie tłumaczył zawiłe ścieżki współczesnej sztuki na przykładzie znajdujących się w muzeum dzieł, również i wytwory sztuki najnowszej przestały być dla młodzieży obce i zagadkowe.

Raciborskie talenty

Dokumentacją fotograficzną całego przedsięwzięcia zajęła się Gabriela Habrom-Rokosz, która nie tylko przygotowała materiał zdjęciowy oraz zaprezentowała swoje prace na wystawie, ale przez cały tydzień pracowała z młodzieżą, organizując mini-warsztaty fotograficzne, które rozwijały zagadnienia poruszane w przedmiocie ‘podstawy fotografii i filmu’, którego uczniowie Liceum Plastycznego uczą się pod jej kierunkiem.

Warto podkreślić, że raciborzanie nie tylko pokazali podczas wernisażu liczne prace, powstałe w ramach warsztatów, ale zajęli się oprawą artystyczną wernisażu: Karolina Kurzeja śpiewała, Katarzyna Kwiotek grała na skrzypcach, a Katarzyna Słowiak tańczyła. Rozbrzmiewała zarówno muzyka klasyczna, jak i filmowa oraz rozrywkowa, obok Fryderyka Chopina, którego Nokturn Es-dur jako wyraźny polski akcent zainaugurował wernisaż, można było usłyszeć m. in. utwory Ennio Morricone czy Fine Frenzy. Podczas wernisażu uczestnikom wręczono pamiątki ufundowane przez Starostwo Powiatowe Elbe -Elster. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele raciborskiego powiatu, na czele ze starostą Ryszardem Winiarskim.

źródło: Liceum Plastyczne w Raciborzu, oprac. żet