Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Chór "Bel Canto" wyróżniony podczas „Głagolicy”

Młodzieżowy chór „Bel Canto” ze Stowarzyszenia na rzecz rozwoju dzieci, młodzieży i rodziny „Pomocna Dłoń”, został wyróżniony podczas I Oleśnickiego Festiwalu Słowiańskiej Muzyki Sakralnej „Głagolica”.

Chór "Bel Canto" wyróżniony podczas „Głagolicy”

W ramach przesłuchań konkursowych w kościele św. Jerzego wystąpiły zespoły z Polski i Białorusi, niemal równocześnie w cerkwi pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogarodzicy przy ul. Łużyckiej odbył się koncert towarzyszący. 

Koncert finałowy zorganizowany zaś został w miejskiej sali widowiskowej przy ul. Kochanowskiego. W ramach koncertu wystąpił Chór Oktoich z Wrocławia, następnie ogłoszono wyniki konkursu i wręczone nagrody.

Organizatorem Festiwalu była Biblioteka i Forum Kultury przy współpracy Parafii Prawosławnej Zaśnięcia Przenajświętszej Bogarodzicy.

Festiwal jest realizowany w formule konkursowej z udziałem chórów, które dokonały wcześniejszego zgłoszenia. Impreza objęta została honorowym patronatem: Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Jeremiasza, prawosławnego arcybiskupa wrocławskiego i szczecińskiego, burmistrza miasta Oleśnicy Michała Kołacińskiego oraz starosty powiatu oleśnickiego Wojciecha Kocińskiego.

Celem tej chóralnej imprezy jest prezentacja dorobku słowiańskiej muzyki sakralnej, popularyzacja wartości artystycznych i duchowych muzyki chóralnej oraz wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami, dyrygentami i animatorami życia muzycznego.

Pomysł Festiwalu Słowiańskiej Muzyki Sakralnej „Głagolica” wiąże się z historią Oleśnicy, a dokładnie z historią jednego z kościołów, w którym obecnie mieści się cerkiew prawosławna. Otóż w 1380 r. książę Konrad II ufundował w Oleśnicy opactwo benedyktynów słowiańskich pod wezwaniem Bożego Ciała. Benedyktyńscy „bracia słowiańscy”, zwani też „głagolaszami” – to odłam zakonu, który w Pradze, w klasztorze Emaus, za czasów Karola IV wprowadził obrządek liturgiczny tzw. słowiański według św. Cyryla i Metodego. W obrządku tym odprawiano liturgię w języku staro-cerkiewno-słowiańskim (za zgodą papieża), choć w Europie językiem liturgicznym była łacina. Niestety, po 120 latach działalności ostatni na Śląsku bastion misji św. Cyryla i Metodego upadł. 

W 1965 r. historia Oleśnicy zatoczyła jednak koło i w mury najpierw wieży, później kościoła, powrócił język staro-cerkiewno-słowiański w liturgii. 

Tradycję św. Cyryla i Metodego związaną z historią Oleśnicy zostały potraktowane jako łącznik między Wschodem a Zachodem, prawosławiem i katolicyzmem, a zarazem wspólny element kultury większości narodów słowiańskich, który był słyszalny w utworach sakralnych wykonywanych przez chóry. 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].