Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

Kultura

Jedno centrum zamiast trzech domów kultury

11.07.2016 07:01 | 0 komentarzy | art

Szykuje się to co było nieuniknione, czyli reorganizacja gminnej kultury. Wójt Daniel Jakubczyk zapowiedział scalenie trzech Wiejskich Domów Kultury w Czyżowicach, Gorzycach i Olzie w jedno Gminne Centrum Kultury. Radni podjęli już w tej sprawie uchwałę intencyjną.

Jedno centrum zamiast trzech domów kultury
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na początku roku przeprowadzony został audyt w gminnych instytucjach kultury. Jak wyjaśnia Daniel Jakubczyk jego celem było obranie kierunku, w którym organizacyjnie powinna podążać gminna kultura. – Wynika z niego, że jesteśmy jedyną gminą na terenie powiatu wodzisławskiego gdzie funkcjonują aż trzy jednostki organizacyjne kultury. W innych gminach np. Lubomi, Godowie czy Mszanie mamy do czynienia z jedną jednostką organizacyjną. To oznacza jedną dyrekcję, jedną księgowość, jeden dział kadr i płac, co ułatwia zarządzanie. Scalenie ułatwi też wspólne aplikowanie o środki zewnętrzne – mówi wójt.

Brakowało współpracy

Jak dodaje do tej pory ośrodki nie współpracowały ze sobą. – Inicjatywy, bardzo zresztą ciekawe skierowane były tylko na własny obszar działania danego domu kultury – argumentuje wójt. W jego opinii jedno centrum będzie też skuteczniej prowadzić jednolitą i konsekwentną politykę informacyjną oraz promocję wydarzeń na terenie gminy Gorzyce. – Dzieje się u nas dużo i nie mam uwag co do działalności merytorycznej naszej ośrodków. Natomiast chciałbym, żebyśmy poszli w kierunku wspólnej promocji, aktualizacji informacji, które spływają ze środowisk lokalnych, stowarzyszeń czy parafii – mówi wójt. Bez zmian będzie funkcjonował system świetlic, nie przewiduje się również zwolnień w załodze ośrodków kultury.

Kto zostanie dyrektorem?

Pytani przez radnych o opinię do propozycji wójta dyrektorzy WDK–ów opowiedzieli się za pomysłem, choć raczej bez wielkiego entuzjazmu. – Jestem za tym, byśmy działali pod jedną banderą, z zachowaniem jednak miejsc pracy. Najważniejsze byśmy wspólnie działali na rzecz gminy – powiedziała Bibianna Dawid, dyrektor WDK w Czyżowicach. Obecnie w kulturze pracuje trzech dyrektorów. Który z nich zostanie szefem centrum? Nie wiadomo. Niewykluczone, że zostanie nim całkiem nowa osoba. – Tematem przedwczesnym jest wskazywanie kto i na jakich zasadach zostanie dyrektorem. Choć opcje są dwie. Niewykluczone że będzie to awans jednego z obecnych dyrektorów lub ogłoszony zostanie konkurs – mówi wójt. Na razie nie zdradza również tego gdzie znajdować się będzie siedziba GCK, choć naturalnym miejscem wydaje się wyremontowany dom kultury w Gorzycach. – Decyzji jeszcze nie podjąłem – ucina wójt. Czyżowicki dom kultury, który czeka na modernizację, również nie jest w takim razie bez szans.

(art)