Sobota, 7 grudnia 2019

imieniny: Marcina, Ambrożego, Agatona

RSS

Kultura

Bandurzystki, skrzypek i anielski śpiew w kościele św. Jana Chrzciciela

09.05.2016 13:17 | 0 komentarzy | ż

Ukraińcy to naród muzykalny – to nie stereotyp, a dowód temu dały wczoraj cztery bandurzystki oraz skrzypek ze Lwowa w kościele pw. św. Jana Chrzciciela na Ostrogu. 8 maja o 18.00 odbył się koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej.

Bandurzystki, skrzypek i anielski śpiew w kościele św. Jana Chrzciciela
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W neogotyckim, raciborskim kościele 4 piękne kobiety oraz skrzypek Andrij Kusznir swoimi anielskimi głosami i niezwykłą grą wynieśli zebranych słuchaczy w sfery niebiańskie. Oksana Kolomijeć, Lesia Stefank, Iryna Płachtij i Olena Nikolenko grały na bandurach – ukraińskich instrumentach ludowych znanych już w średniowieczu. Towarzyszył im skrzypek a także ich własny śpiew – wszystko w idealnej równowadze.

Artyści poczęstowali publiczność między innymi Czardaszem, cyklem ukraińskich piosenek ludowych, „Chórem Niewolników” z opery „Nabucco” Verdiego, piękną pieśnią „Pie Jesu” Webbera, utworami Mozarta, Berezowskiego ale także współczesnymi hitami takimi jak „Hallelujah” Cohena czy piosenką „What a wonderful world” (B. Thiele, G. D. Weiss). Repertuar był bogaty, a każdy utwór inny. Bardzo licznie zebrani słuchacze nie szczędzili braw. Po koncercie kupowali płyty i gratulowali wykonawcom. Wielkim atutem imprezy była prowadząca – Grażyna Durlow, która z lekkością wprowadzała w tematykę i klimat utworów cytując Czajkowskiego, Kerna czy Milana Kunderę.

Występ mógł się wydarzyć dzięki inicjatorom już XXII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej – Teresy Kaban i Henryka Błażeja oraz Raciborskiemu Centrum Kultury.

źródło: RCK