Piątek, 18 października 2019

imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła

RSS

Kultura

Już w piątek w Rybniku wyruszy Karawana

31.03.2016 10:33 | 0 komentarzy | ska

Karawana to nazwa festiwalu podróżniczego, który od kilku lat organizowany jest w Domu Kultury w Chwałowicach. Impreza początkowo nosiła nazwę Rozjazdy. Z roku na rok wydarzenie cieszy się coraz większą popularnością.

Już w piątek w Rybniku wyruszy Karawana
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Festiwal rozpocznie się 1 kwietnia już o godz. 8.00, kiedy przeprowadzone zostaną warsztaty dla młodzieży licealnej, a o godz. 18.00 odbędzie się otwarte spotkanie pn. „Wszystkie Ziarna Piasku” z podróżnikiem Bartkiem Sabelą. To architekt, malarz, fotograf, snowboardzista i wspinacz. Jego książka „Może (morze) wróci” to powieść o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim. Została nagrodzona Bursztynowym Motylem oraz Nagrodą Magellana. Współpracuje z czasopismem „Kontynenty”. Książka „Wszystkie ziarna piasku” to owoc czterech podróży na tereny Sahary Zachodniej - ostatniej afrykańskiej kolonii, największego więzienia świata.

Antarktyda i rowerowe wyprawy

Kolejnego dnia – w sobotę 2 kwietnia festiwalowe pokazy rozpoczną się o godz. 10.00, a opowiadać będą m.in. Arkadiusz Pałasiński, Elżbieta Wiejaczka i Piotr Strzeżysz, który jeździ rowerem, odkąd sięga pamięcią. Był w wielu miejscach na świecie, ale ciągle coś gdzieś go pcha. Lubi przestrzeń i wiatr. Jest autorem kilku książek: „Powidoki”, „Campa w sakwach”, „Makaron w sakwach”. Laureat KOLOSA 2014 w kategorii podróże. Trasę z Alaski do Patagonii próbował przejechać trzy razy. Trzecia podróż zakończyła się szczęśliwie. Dzień zakończy opowieść Piotra Kuźniara o Antarktydzie. Dowodzony przez niego jacht „Selma Expeditions”w 2015 r.ustanowił żeglarski i morski rekord „Najdalej na południe”osiągając południowy brzeg antarktycznego Morza Rossa. Załoga zdobyła też górę Erebus (3794 m n.p.m) - jedyny aktywny wulkan na Antarktydzie. „Selma - Antarktyda - Morze Rossa”, czyli 80 dni bez kontaktu z cywilizacją i żegluga wzdłuż bariery lodowej w sztormowym lodowatym wietrze.

Z pomocą zwierzętom

Niedziela przyniesie kolejne opowieści. O godz. 14.00 usłyszymy prezentację „Gośka wśród dzikich zwierząt” Małgorzaty Zdziechowskiej – dziennikarki, podróżniczki i blogerki. Od wielu lat z miłości do zwierząt i chęci pomocy im, przemierza świat, aby pracować jako wolontariuszka w sierocińcach i ośrodkach rehabilitacyjnych dla dzikich zwierząt. Autorka pracowała z ponad 60 rodzajami ssaków. Nazywana jest polską doktor Dolittle. Kolejne spotkanie będzie zatytułowane „Antarktyka. Podwodne zauroczenie”. Fotograf i muzyk Bartosz Stróżyński opowie o swoich arktycznych przygodach. Autor specjalizuje się w fotografii zimowej, fotografii wodnych ssaków, fotografii podwodnej krokodyli oraz fotografii podwodnej rzek.

W wysokie góry

Festiwalowa niedziela przyniesie jeszcze dwa pokazy. Autorami pierwszego będą Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski. Asia - cieszynianka, wychowana w Beskidach, Bartek - nomada, podróżnik, przewodnik górski. W ciągu 120 dni przeszli bez wsparcia tragarzy, kucharzy i przewodników, jako pierwsi Polacy, liczący 1700 km Wielki Szlak Himalajski - jeden z najtrudniejszych i najwyżej położonych szlaków górskich na świecie. Finałem niedzieli 3 marca będzie prezentacja „Od Mount Everestu zimą po Kilimandżaro” Leszka Cichego. To uczestnik wielu wypraw w Tatry, Alpy, Himalaje i Karakorum. 17 lutego 1980 r. wspólnie z Krzysztofem Wielickim dokonał pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest (8848 m). Jest pierwszym Polakiem, który skompletował tzw. "Koronę Ziemi" - najwyższe szczyty wszystkich kontynentów.

Spotkania z młodzieżą

W tym roku festiwal potrwa jeszcze przez jeden dzień. W poniedziałek 4 marca zaplanowano spotkania Leszka Cichego z młodzieżą oraz wewnątrzszkolne zawody wspinaczkowe w Centrum Wspinania Cechownia, połączone z wystawą Arkadiusza Pałasińskiego „W poszukiwaniu ciszy”. Bilety i karnety na festiwal do nabycia w kasie Domu Kultury w Chwałowicach. W ramach festiwalu odbędą się także prezentacje książek, festiwale sprzętu rowerowego i nurkowego, a także degustacje herbaty. Do dyspozycji gości będzie także bufet wegetariański. Patronat medialny nad festiwalem objął Tygodnik Rybnicki.