Poniedziałek, 19 sierpnia 2019

imieniny: Bolesława, Juliana, Jana

RSS

Kultura

Nastrojowo i patriotycznie w Gimnazjum nr 5 [ZDJĘCIA]

04.03.2016 20:38 | 0 komentarzy | żet

Piątkowym wieczorem aula gimnazjum wypełniła się po brzegi. Młodzież recytowała wiersze i śpiewała pieśni patriotyczne. Autorski program artystyczny przeplatany był prezentacjami multimedialnymi poświęconymi II wojnie światowej, walce z okupacją niemiecką i sowiecką.

Nastrojowo i patriotycznie w Gimnazjum nr 5 [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Licznie zgromadzona publiczność, wśród której znaleźli się m.in. weteran Armii Krajowej Marian Szlapański, poseł Czesław Sobierajski oraz radny Marek Rapnicki, nagradzała kolejnych wykonawców gromkimi oklaskami. Grą na gitarze i śpiewem wspomagał uczniów dyrektor szkoły Dariusz Malinowski.

Piękne w tym wieczorze były nie tylko słowa wierszy i pieśni, ale też to, że mamy młodzież, która gotowa była poświęcić wolny piątkowy wieczór na coś ważniejszego, niż gapienie się w telewizor czy bezmyślne przeglądanie wpisów znajomych na facebooku. Gdzieś nad tym wszystkim unosiła się refleksja o szczęściu pokolenia, któremu okrutna wojna nie skradła młodości, miłości i życia, tak jak przed laty uczyniła to Żołnierzom i Pannom Wyklętym.

Jeszcze przed rozpoczęciem wieczornicy podsumowano zorganizowany przez Gimnajum nr 5 miejski konkurs wiedzy dla uczniów raciborskich gimnazjów „Żołnierze Niezłomni, Wyklęci”. Honorowy patronat nad konkursem objął prezydent Mirosław Lenk, który ufundował dla gimnazjalistów atrakcyjne nagrody. Łącznie w konkursie uczestniczyło 313 uczniów. Wręczenie nagród oraz dyplomów odbyło się 6 marca 2016r. w Domu Kultury "Strzecha".

I etap konkursu „Żołnierze Niezłomni, Wyklęci” – krzyżówka:

  • Simona Dudek z Gimnazjum nr 2 im. Czesława Miłosza w Raciborzu – I miejsce
  • Nataniel Wybraniec z Gimnazjum nr 1 im. Wisławy Szymborskiej w Raciborzu – II miejsce
  • Tomasz Depta z Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu – III miejsce

II etap konkursu „Żołnierze Niezłomni, Wyklęci” – test wiedzy:

  • Sebastian Durlak z Gimnazjum nr 3 im. Augustyna Weltzla w Raciborzu – I miejsce
  • Agnieszka Bugla z Gimnazjum nr 3 im. Augustyna Weltzla w Raciborzu – II miejsce
  • Weronika Zemła z Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu – III miejsce


Przypominamy, w sobotę 5 marca o godz. 10.45 na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbędzie się rekonstrukcja historyczna "Rozbicie więzienia UB", a po niej piknik patriotyczny (m.in. pokazy żołnierzy jednostek specjalnych, strzelnica ASG). Z kolei w niedzielę 6 marca o godz. 12.00 w kościele farnym zostanie odprawiona msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, a o godz. 17.00 w Domu Kultury Strzecha trio Appasionato zagra koncert patriotyczny (po nim seans filmu Jack Strong).


Zobacz również:

Ludzie:

Czesław Sobierajski

Czesław Sobierajski

Poseł na Sejm RP, polityk Prawa i Sprawiedliwości