Wtorek, 20 sierpnia 2019

imieniny: Bernarda, Sobiesława, Samuela

RSS

Kultura

Podziemna Armia Powraca. Pełna sala w Strzesze

29.02.2016 07:05 | 0 komentarzy | ż

Aktor Jerzy Zelnik oraz bardowie Leszek Czajkowski i Paweł Piekarczyk słowem i muzyką opowiedzieli o losach Żołnierzy Wyklęych.

Podziemna Armia Powraca. Pełna sala w Strzesze
Od lewej: Jerzy Zelnik (aktor), Paweł Piekarczyk (bard), Marek Rapnicki (pracownik RCK), Marian Szlapański (weteran AK z Raciborza).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
luty
27 sobota

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Raciborzu [PROGRAM]

Start o godz. 18:00, trwa od 27 lutego do 06 marca wstęp wolny

27 lutego w DK Strzecha Racibórz zainaugurował tygodniowe obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Na uroczystości sfinansowanej przez RCK i Starostwo Powiatowe w Raciborzu, a przygotowanej przez lokalny Klub Gazety Polskiej oraz RCK wystąpili Leszek Czajkowski, Paweł Piekarczyk oraz Jerzy Zelnik. Półtoragodzinny program słowno-muzyczny pt. PODZIEMNA ARMIA POWRACA zgromadził pełna salę widowiskową, która owacyjnie przyjęła artystów z Warszawy. Wybitny aktor wraz z dwoma bardami opowiedział słowami Leszka Czajkowskiego o losach Żołnierzy Wyklętych, którzy po tzw. wyzwoleniu z bronią w ręku stawiali zbrojny i moralny opór sowieckiemu „wyzwolicielowi”-najeźdźcy, ponosząc ogromne ofiary, które szły w dziesiątki tysięcy zabitych i zamęczonych. Z posterów dekoracji patrzyli na nas: Inka, ks. Gurgacz, kpt. Zdzisław Broński, ps. Uskok, mjr Zygmunt Szendzielarz, ps. Łupaszka, mjr Hieronim Dekutowski, ps. Zapora i wielu innych.

Znakomity artystycznie i wzruszający koncert dał wszystkim piekna lekcję patriotyzmu i historii, pozwolił poczuć się polską współnotą. Jak powiedział prowadzący uroczystość Marek Rapnicki, spotkanie miało niezwykły charakter, gdyż nie było na nim „przypadkowych, osób, wszyscy przyszli z potrzeby serca i sumienia”. Po entuzjastycznym standing ovation refren tytułowej pieśni na bis śpiewała już cała sala. Na uroczystość przybyli patrioci z Gliwic, Kietrza, Czerwionki-Leszcyn i Myszkowa.

Maria Olejarnik/RCK, oprac. żet


Czytaj również: