Czwartek, 12 grudnia 2019

imieniny: Aleksandra, Adelajdy, Dagmary

RSS

Kultura

Adiofeeling Trio w Raciborzu, czyli powrót Kawiarenki Jazzowa do RCK

01.02.2016 10:40 | 0 komentarzy | ż

Na deski Raciborskiego Domu Kultury powrócił po kilku latach Paweł Kaczmarczyk, a wraz z nim Kawiarenka Jazzowa, jeden z dawnych znaków firmowych RCK. 

Adiofeeling Trio w Raciborzu, czyli powrót Kawiarenki Jazzowa do RCK
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Mistrz fortepianu wystąpił tym razem ze swoim AUDIOFEELING TRIO, współtworzonym przez Kubę Dworaka, który zastąpił Macieja Adamczaka (kontrabas) i Dawida Fortunę (perkusja). Młodzi muzycy dali półtoragodzinny popis oparty o utwory z wydanej w 2015 roku płyty „Something Personal”. W nastrojową kawiarenkę przemieniła się scena RDK, na której pomieścili się artyści oraz blisko setka słuchaczy.

Trio jazzowe to kwintesencja gatunku, wystarczy wspomnieć kultowe trio Oscara Petersona oraz działające wciąż formacje Keitha Jarretta, Brada Mehldau i Leszka Możdżera. Koncert w takim składzie ujawnia, jak mało co, faktyczny poziom grających. AUDIOFEELING TRIO powiedli szczęśliwych uczestników koncertu swoją własną ścieżką (wszystkie utwory to kompozycje lidera) i wyszli z tej konfrontacji z tarczą. Bis i standing ovation były tego najlepszym dowodem!

Warto wspomnieć , że dobrym duchem, dzięki któremu powstała ta płyta, jest raciborzanin, Marek Labus. Ryszard Borowski, recenzent „Something Personal” na łamach Jazz Forum napisał: „Sam nie wiem, co bardziej chwalić – kompozycje czy ich wykonanie. Mistrzów nie ocenia się, tylko się im klaszcze.” No właśnie!

Liczna widownia oraz żywy odbiór muzyki tego popołudnia skłania do przypuszczeń, że jazz na dobre zagości w Raciborzu.

MR