Sobota, 19 października 2019

imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita

RSS

Kultura

Spalony Wodzisław - komplet informacji i apel

17.11.2015 15:44 | 1 komentarz | tora

Spalony Wodzisław to temat rekonstrukcji historycznej pożaru, który spustoszył miasto w 1822 r. Sam pożar będzie punktem kulminacyjnym inscenizacji ustawionej w górnej pierzei rynku od 12 do 21 grudnia, przybliżającej mieszkańcom życie wodzisławian początku XIX wieku .

Spalony Wodzisław - komplet informacji i apel
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Powstanie w sumie pięć domków krytych strzechą. W trzech każdego dnia będzie można zobaczyć dwie wystawy, które przygotował fotograf Dawid Lach. Pierwsza z nich to reprodukcje archiwalnych pocztówek Wodzisławia Śląskiego i jego okolic z ubiegłego stulecia, które udostępnił ze swojej prywatnej kolekcji Zygmunt Czerwiński. Druga wystawa to zdjęcia współczesne, wykonane z dwóch wież kościelnych: parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz parafii Matki Boskiej Wszechpośredniczki Łask i św. Antoniego z Padawy w Jedłowniku. Organizatorzy zapewniają, że to świetna okazja aby zobaczyć pocztówki w tak dużym formacie oraz panoramy miasta rozciągające się na ponad 150-centymetrowych zdjęciach.

12 i 13 grudnia w dwóch pozostałych zabudowaniach odbędzie się prezentacjach drobnego inwentarza. Zapowiedzieli się także animatorzy prezentujący rzemiosło tamtego okresu. Wokół zabudowań prezentowane będą również inne historyczne eksponaty.

Dodatkowo XIX i XX-wieczną historię miasta przybliży Muzem w Wodzisławiu.

Punkt kulminacyjny imprezy wypadnie 19 grudnia około 15.00. Zainscenizowany zostanie sam pożar Wodzisławia. Potem, około godz. 16.00 zostaną zaprezentowane miksy kolędowe zgłoszone do konkursu. O godz. 17.00 wystąpi Wodzisławska Orkiestra Rozrywkowa, a około 18.00 zaplanowany jest koncert zespołu Eda.

Inscenizacja będzie elementem Wodzisławskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego zaplanowanego od 12 do 23 grudnia.

 

--------------------

Pomysłodawca inscenizacji - Grupa Rekonstrukcyjno – Historyczna Piechota – HEER zachęca do współpracy organizacje pozarządowe, lokalnych przedsiębiorców, wszelkie instytucje, harcerzy, młodzież oraz właścicieli pobliskich gospodarstw rolnych. - Jak do tej pory pomoc swą zaoferowali nam : Izba Gospodarcza Wodzisław, Straż Pożarna z Wodzisławia i z Rogów, która wzbogaci widowisko historyczne sikawką konną z zamierzchłych czasów, MOSiR, ZGMiR, PWiK, Firma MAR-Auto ze Szczytnej, PKP Sekcja Eksploracji Rybnik oraz wiele, wiele innych podmiotów i lokalnych przedsiębiorców. Liczymy na waszą pomoc, ogromnym znaczeniem będzie pomoc fizyczna przy wznoszeniu zabudowań, dlatego zwracamy się z prośbą do osób, które mogą poświęcić odrobinę czasu na odtworzenie historii Naszego miasta. Prace potrwają od dnia 05.12 do 13.12.2015, zawsze po godzinie 15.00 do zmierzchu - apelują.

Kontakt: Mariusz 668 116 803, Wiesław 609 512 567