Sobota, 30 maja 2020

imieniny: Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława

RSS

Kultura

Młody TETRAEDR odnosi sukcesy na ogólnopolskich festiwalach

29.10.2015 14:49 | 0 komentarzy | (q)

Troje nastolatków, trzy krzesła, 5 punktów świetlnych, odtwarzacz muzyki i reżyserka z wyobraźnią i potrzebą eksperymentów scenicznych – tylko tyle (i aż tyle!) trzeba, aby w zaciszu domu stworzyć spektakl, który podbija polskie sceny podczas kolejnych młodzieżowych festiwali. Grażyna Tabor z najmłodszą ekipą tworzącą skład Teatru Tetraedr, wyreżyserowała na podstawie powieści autorstwa Patricka Süskinda Historia Pana Sommera sztukę pod tym samym tytułem.

Młody TETRAEDR odnosi sukcesy na ogólnopolskich festiwalach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- To opowieść o miejscowym odszczepieńcu, wędrującym od świtu do nocy bez wyraźnego celu. Podejrzewany o klaustrofobię i dziwactwo mężczyzna poprzez niekończące się wędrówki staje się nieodłącznym elementem krajobrazu, jednak tak niewiele znaczącym, ze jego zniknięcie nie zwraca niczyjej uwagi – opowiada o fabule reżyserka. Jedynym świadkiem tragicznego zniknięcia Sommera jest kilkunastoletni chłopiec, w którego rolę wciela się trójka młodych aktorów: Aga Rajda, Jakub Tabor i Łukasz Czogalik.

Narracja zwielokrotnionego obserwatora, ujawniająca prawdę, jest okazją do opowiedzenia kilku innych historii: o lekcjach gry na fortepianie u panny Funkel, nauce jazdy na rowerze matki czy przygotowaniu idealnej randki. Widzowie mają okazję zobaczyć scenę zaaranżowanego pogrzebu narratora z udziałem oprawców i dręczycieli z dzieciństwa.

Spektakl Historia Pana Sommera powstał w prywatnym domu reżyserki w Raciborzu. Artyści spotykają się tam od dwóch lat, żartobliwie nazywając te próby „tajnymi kompletami”. Mieszkanie, z jego klimatem, nagromadzonymi przedmiotami, nasycone energią zwykłych i niezwykłych zdarzeń, staje się wymarzonym polem do działań teatralnych, eksperymentów i tworzenia historii.

Prace nad spektaklem zakończyły się na przełomie kwietnia i maja tego roku, wtedy też młodzi artyści ruszyli w Polskę, aby grać go dla publiczności na festiwalach konkursowych. Do tej pory Historia… zdobyła nagrodę główną na Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Alchemia Teatru. W składzie jury zasiadali: Zbigniew Bajek, Bogdan Renczyński, Andrzej Sadowski i Dariusz Starczewski. - Cały spektakl bardzo mi się podobał ze względu na naprawdę szczerą i prawdziwą grę aktorów oraz luz i lekkość, z jaką oglądało się przedstawienie – napisał w swojej recenzji dotyczącej tej sztuki Stanisław Chludziński, jeden z uczestników festiwalu. To nie jedyne wyrazy uznania, jakie młodzi artyści otrzymali za swoją pracę.

Na VII Powiatowym Festiwalu Twórczości Artystycznej w Raciborzu zdobyli Grand Prix. Mogą również poszczycić się I nagrodą na Młodzieżowych Konfrontacjach Teatralnych w Jeleniej Górze. W sobotę 24 listopada Teatr zagrał na XV Festiwalu Sztuk Wszelkich „Zderzenia Działań Wrażliwych” w Jastrzębiu-Zdroju.

Dodajmy, że obecnie przygotowują się do powrotu na deski Raciborskiego Centrum Kultury. 3 listopada Teatr Tetraedr oficjalnie, po dwóch latach przerwy, rozpoczyna swoją pracę w Domu Kultury „Strzecha”. Trwa również nabór do grupy, której trzon stanowi trójka aktorów: Aga, Łukasz i Kuba.

Teatr zrealizował ponad 26 spektakli, które na licznych festiwalach i przeglądach (także międzynarodowych) zdobywał wiele prestiżowych nagród.  Pierwsze spotkanie nowego składu będzie miało miejsce 3 listopada o 16:00 w RCK DK „Strzecha”.