środa, 2 grudnia 2020

imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała

RSS

Kultura

Epidemia koronawirusa:

Mocna grupa z Raciborza na FotoArtFestivalu 2015 w Bielsku

18.10.2015 14:19 | 0 komentarzy | (q)

W sobotę 17 października sprzed I LO miłośnicy fotografii pod wodzą Gabrieli Habrom-Rokosz wyruszyli autobusem do Bielska-Białej na FotoArtFestival. Wśród nich byli uczniowie Liceum Plastycznego oraz członkowie i sympatycy FOTON-u.

Mocna grupa z Raciborza na FotoArtFestivalu 2015 w Bielsku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tego dnia trwał Maraton Autorski, czyli spotkania z artystami oraz pokazy filmów. Swoje zdjęcia prezentowali Ernesto Bazan z Włoch, Petrut Calinescu z Rumuni, Ruud Van Empel z Holandii, Andreas Horvath z Austrii oraz Maciek Nabrdalik z Polski. W trakcie przerwy grupie udało się zobaczyć kilka wystaw zlokalizowanych w centrum Bielska.

Dwa następne tygodnie, do 30 października będą stanowiły świetną okazję do obejrzenia kilkunastu wystaw światowej sławy fotografików, znanych i wielokrotnie wystawianych w galeriach na całym świecie. W bielskich galeriach i muzeach można podziwiać prace takich czołowych fotografików, jak Ernesto Bazan (Włochy/USA), David Burdeny (Kanada), Petrut Calinescu (Rumunia), Enri Canaj (Albania), Ruud Van Empel (Holandia), Andreas Horvath (Austria), Aaron Huey (USA), Maciek Nabrdalik (Polska), Rafael Navarro (Hiszpania), Zed Nelson (Wielka Brytania), Chris Rain (Szwajcaria/Niemcy), Martin Wágner (Czechy), Irina Popova (Rosja) i Franco Zecchin (Włochy). „Tegoroczna edycja FotoArtFestivalu to jak zwykle w Bielsku-Białej wielość tematyczna i różnorodność kulturowa. Wybrane przez nas ważne nazwiska fotografii światowej w większości zostaną zaprezentowane w Polsce po raz pierwszy. Każdy z artystów ma swój niepowtarzalny wkład w kulturę swojego kraju, a nierzadko swoją twórczością wywiera również ogromny wpływ na innych twórców na międzynarodową skalę” – mówi o festiwalu Inez Baturo – dyrektor programowy FAF. Zaproszeni fotograficy zaprezentowali swoją twórczość w postaci prelekcji i pokazów podczas wyjątkowego spotkania z widzami tzw. Maratonu Autorskiego (17-18 października).

W programie festiwalu znajdują się również dwie dodatkowe wystawy – FotoOpen – pokonkursowa wystawa 100 w większości młodych fotografów oraz „Digigraphie by Epson”, prezentująca 18 prac autorstwa sześciu znanych polskich fotografików, w najlepszej, kolekcjonerskiej jakości wydruku.

Prezentowane wystawy w Bielsku-Białej cechuje różnorodność, dzięki której zarówno zainteresowani tradycyjnym gatunkiem dokumentu i reportażu znajdą coś dla siebie, jak i ci, których interesuje fotografia autorska, artystyczna i ta czerpiąca z możliwości nowoczesnych manipulacji cyfrowych. „Jesteśmy dumni, że udało nam się sprowadzić do Polski takie sławy jak Franco Zecchin (słynny ze zdjęć sycylijskiej mafii), David Burdeny (znakomity minimalista pejzażowy), Ernesto Bazan (z kubańską serią), Zed Nelson (jeden z czołowych współczesnych dokumentalistów świata), Rafael Navarro (twórca o światowej renomie, specjalizujący się w estetycznych aktach), czy Ruud Van Empel (obecnie jeden z najbardziej cenionych portrecistów na świecie). Ciekawą postacią jest Aaron Huey, który nie tylko fotografuje dla „National Geographic”, ale również walczy o prawa Indian i jest autorem znanej w podróżniczym świecie samotnej, pieszej wędrówki przez Stany Zjednoczone” – opowiada o zaproszonych artystach Inez Baturo.

Dla zainteresowanych fotografią i fotografujących organizatorzy przygotowali ponadto bezpłatne warsztaty fotograficzne, które odbędą się w dniach 21, 22 i 28 października – zapisywać się na nie można poprzez stronę internetową festiwalu.

Organizatorami FotoArtFestivalu są bielska Fundacja Centrum Fotografii oraz Gmina Bielsko-Biała. Patronat artystyczny nad festiwalem objął Związek Polskich Artystów Fotografików.

Wystawy festiwalowe prezentowane są w Galerii Bielskiej BWA, Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej (Zamku książąt Sułkowskich i Stara Fabryka), Książnicy Beskidzkiej, Regionalnym Ośrodku Kultury, Galerii „PPP” Związku Polskich Artystów Plastyków – Okręg Bielsko-Biała, Galerii Fotografii B&B, Galerii Sfera I, Domu Kultury im. W. Kubisz, Galerii Akademickiej ATH.