Czwartek, 17 października 2019

imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli

RSS

Kultura

Teatr podczas Colours of Ostrava 2015

07.05.2015 08:42 | 0 komentarzy | (q)

W lipcu, w czeskiej Ostrawie, już po raz czternasty zagoszczą międzynarodowe gwiazdy, światowej klasy muzycy i niezależne zespoły spod znaku „world music". Od 16 do 19 lipca 2015 wielokrotnie nagradzany festiwal Colours of Ostrava przyciągnie do Czech największe sławy muzyki popularnej i alternatywnej, jazzu, folku, rocka czy elektroniki.

Teatr podczas Colours of Ostrava 2015
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W programie oprócz licznych koncertów czekają nas występy artystyczne na świeżym powietrzu oraz spektakle odbywające się w budynkach postindustrialnego terenu Dolní Vítkovice. W skład czeskiego festiwalu co roku wchodzi wiele dodatkowych - nie tylko muzycznych - atrakcji, jak np. warsztaty, panele dyskusyjne, projekcje filmów czy różnego rodzaju występy. Podobnie jak w poprzednich latach, także podczas czternastej edycji Colours of Ostrava nie zabraknie występów grup teatralnych! Swoje przedstawienia zapowiedzieli już artyści z uznanych czeskich zespołów między innymi: Losesr(s), VOSTO5, Anna Polívková i Martha Issová oraz Dejvické divadlo.

Zwycięzcy czesko-słowackiej edycji "Mam Talent" - akrobatyczny duet Daemen połączył siły z kilkoma świetnymi tancerzami i cyrkowcami tworząc projekt Losesr(s). Grupa działa pod przewodnictwem znanego choreografa Jarka Cemerka, a za stronę muzyczną odpowiada En.Dru, czyli Ondrej Havlik. Przedstawiamy Loser(s)! Zespół swoją sztuką chce pokazać, że w dzisiejszym szybkim tempie życia, wielu ludzi traci swą osobowość i swoją wizję życia prywatnego. Nakłaniają do refleksji nad tym, gdzie znajdują się nasze granice, jak chcielibyśmy aby wyglądało nasze życie, miłość czy relacje osobiste.

Na początku to była wielka przyjaźń dwóch kobiet. Anna Polívková i Martha Issová zapraszają na spektakl "Belle Intercontinental - Arte et Mare". Czy kobiety potrafią się nawzajem szczerze zaakceptować? Nie zazdrościć urody, intelektu, życia prywatnego? Niewerbalny spektakl opowiada o przyjaźni dwóch kobiet oraz o jej dobrych i złych stronach. Anna i Martha prywatnie dobre przyjaciółki, na scenie występują jako różne osobowości, mające pogmatwane życie osobiste, ale także wspólne pasje. Podczas spektaklu wyświetlana jest animacja 2D, przepełniona akrobacjami, tańcem, krzykiem i płaczem. Pochodzący z łaciny podtytuł przedstawienia "Arte et Marte" oznaczający "sztukę i walkę" doskonale podsumowuje temat przedstawienia.

Podczas tegorocznej edycji Colours of Ostrava będziemy mieć zaszczyt gościć jedną z najbardziej znanych czeskich grup teatralnych Dejvické divadlo! Ich wielokrotnie nagradzana sztuka "Ucpanej systém" powstała na podstawie powieści Irvine Welsh "Acid House". Na podstawie książki powstał również film. Uwaga! Ze względu na dużą ilość wulgaryzmów, sztuka nie jest odpowiednia dla widzów poniżej 15 roku życia oraz osób szczególnie wrażliwych na ten rodzaj ekspresji. Sztuka "Ucpanej systém" zdobyła nagrodę Alfréda Radoka za najlepszą inscenizację 2012 roku, a Ivan Trojan otrzymał tą samą nagrodę w kategorii najlepszy aktor za rolę Boga.

Na Colours of Ostrava 2015 nie mogło również zabraknąć znanej z poprzednich edycji grupy teatralnej VOSTO5! Ich przedstawienie zatytułowane "Snaha" to opowieść o znanych muzykach, o których warto wspominać. Snaha to legendarny czeski zespół, o którym słuch zaginął. Muzyk i reżyser Petr Marek (MIDI LIDI, Monikino kino) przypadkowo odkrył w archiwach informacje na temat zapomnianej legendy muzycznej. Przedstawienie to swoista rekonstrukcja śledztwa grupy, poszukiwanie oryginalnych piosenek i zdobywanie informacji o fascynujących członkach zespołu.

Podczas zeszłorocznej, trzynastej edycji w Ostrawie bawiła się rekordowa liczba ponad 40 tysięcy uczestników! W listopadzie festiwal Colours of Ostrava - wielokrotnie nagradzany do tej pory m.in. przez ALMA (Akropolis Live Music Awards) - został zakwalifikowany do ścisłego finału prestiżowej nagrody Festival Awards w kategorii Best Major European Festival, a wszystko dzięki głosom fanów z całej Europy.