Czwartek, 17 października 2019

imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli

RSS

Kultura

JAZZstrzebie 2015 – Międzynarodowy Dzień Jazzu w Jastrzębiu-Zdroju

01.05.2015 17:52 | 0 komentarzy | (q)

Koncertem Roberta Czecha rozpoczęły się obchody Międzynarodowego Dnia Jazzu w Jastrzębiu-Zdroju. Utytułowany pianista jazzowy zaczarował plac przed Galerią Jastrzębie i przeniósł na kilkadziesiąt minut mieszkańców miasta do różnorodnego świata muzyki jazzowej.

JAZZstrzebie 2015  – Międzynarodowy Dzień Jazzu w Jastrzębiu-Zdroju
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kolejnym punktem programu było interesujące spotkanie z autorami książki „Jazz w Rybniku”: Czesławem Gawlikiem i Anną Małecką. Urodzony w Rybniku animator kultury, muzyk jazzowy Czesław Gawlik opowiadał z wielką pasją historie z własnego życia związane z początkami jazzu w naszym regionie, rybnickich festiwalach jazzowych, których był organizatorem i swoich podróżach muzycznych. Ciekawe wspomnienia autora pozwoliły słuchaczom lepiej zrozumieć czym jest jazz, uzupełnić wiedzę, a zainteresowani dalszym zgłębianiem tematu mieli okazję zakupić książkę.

O godzinie 19:30 w Domu Zdrojowym znakomity Schmidt Electric Group zaprezentował materiał ze swojej najnowszej płyty „Tear The Roof Off”. Piotr Schmidt – lider zespołu z pomocą wspaniałych muzyków zaprezentował wszystko to, co w jazzie najlepsze. Melodyjna, przyjemna dla ucha – nawet nie wprawionego odsłona tego gatunku w wykonaniu Schmidt Electric Group porwała publikę, która domagała się od wykonawców drugiego bisu.

Jazzowa przygoda zakończyła się Jam Session w Kawiarni Parkowej. Dużą dawkę pozytywnych emocji uczestnikom przekazali niezwykle utalentowani muzycy z naszego regionu. Wieczór jeszcze długo pozostanie w pamięci każdego uczestnika – był okazją do przypomnienia sobie standardów jazzowych w nietuzinkowym wykonaniu. Herbie Hancock – jazzowy guru i pomysłodawca Międzynarodowego Dnia Jazzu byłby zapewne dumny ze sposobu, w jaki jastrzębianie pod wodzą gitarzysty jazzowego, Przemysława Strączka, uczcili ten dzień.

Maciej Kanik – nowiny.pl