Poniedziałek, 25 marca 2019

imieniny: Marioli, Dyzmy, Wieńczysława

RSS

Kultura

Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Rybniku

17.03.2015 14:40 | 0 komentarzy | ż

W kalendarzu dużych fotograficznych imprez druga połowa marca, jak co roku od 12 lat, zarezerwowana jest dla Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Rybniku. I jak co roku będzie w czym wybierać, spośród ciekawych propozycji wystaw i spotkań autorskich zaplanowanych na 20, 21 i 22 marca.

Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Rybniku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

XII edycja Festiwalu przybliży twórczość kilkudziesięciu znakomitych autorów, którzy przyjadą do Rybnika z całej Polski, a także z Czech. Tradycyjnie, podczas trzech dni trwania imprezy odbędą się prezentacje multimedialne, wystawy indywidualne i zbiorowe, ekspozycje amatorskie w przestrzeni Galerii Otwartej, a także warsztaty fotograficzne, które poprowadzi Artur Nyk.

Entuzjastów reportażu z najwyższej półki z pewnością ucieszy fakt możliwości osobistego spotkania z Maciejem Nabrdalikiem, którego prezentacja oficjalnie zainauguruje program, a następnego dnia z Wojciechem Grzędzińskim. Spore emocje wywoła też na pewno spotkanie z Tomaszem Liboską, który przywiezie do Rybnika poszerzony materiał „Postrzyżyn”.

W programie przewidziano również miejsce dla fotografii kreacyjnej, którą w swoim wydaniu pokażą Paweł Adamiec i Tomasz Albin. Za „wizualne efekty specjalne” tegorocznej edycji odpowiedzialny będzie pokaz Adama Łacha Lunarisa pod tytułem „Granice fotogenii – Luna-grafia”, a nie mniejszych wrażeń estetycznych może dostarczyć prezentacja fotografii przyrodniczej Adama Fichny i fotografii górskiej Adama Kokota. Pośród wystaw przygotowanych w ramach XII edycji Festiwalu będzie można zobaczyć między innymi cykl „Dziewczyna z dywanem” Arkadiusza Goli, oryginalne dyptyki Doroty Sitnik czy portrety więźniów, autorstwa Anny B. Gregorczyk i Łukasza Szamałka, zamknięte w ekspozycji pod tytułem „Osadzeni w sztuce”. Będzie też spora dawka fotografii inscenizacyjnej w postaci wystawy Artura Musioła, Gabrieli Habrom-Rokosz, Beaty Mendrek, Pawła Franika czy Bo Jaroszka, który wykonywał zdjęcia do tegorocznej edycji kalendarza radiowej „Trójki” i pokaże je właśnie w Rybniku. Silną reprezentację będzie miała również fotografia natury – żeby tu tylko wspomnieć niesamowite zdjęcia ptaków wykonane w duecie Adam Kot i Jerzy Mazur, czy krajobrazy Dariusza Langrzyka.

Jak co roku również będzie można zobaczyć kilkanaście wystaw klubów oraz stowarzyszeń fotograficznych z naszego regionu oraz z Czech, z których niektóre obchodzą w tym roku jubileusze swojej działalności, czemu dadzą artystyczny wyraz w ramach Festiwalu. Na przykład Cieszyńskie Towarzystwo Fotograficzne ma już 85 lat, a Studenckie Koło Fotografii Artystycznej FOTON z Raciborza ma 10 rocznicę istnienia.

Ponadto, w tym roku na odwiedzających MFF w Rybniku będzie czekała dodatkowa forma atrakcji  w postaci konkursu, w którym fundatorem nagród będzie firma Canon.  To i wiele więcej zapowiada doskonały marcowy weekend pod znakiem Fotografii. Szczegółowy program oraz dodatkowe informacje dostępne na stronie wydarzenia: www.festiwal.rybnik.pl oraz na facebookowym profilu Festiwalu: www.facebook.com/festiwalfotografiiwrybniku.

źródło: Fundacja Rybnik, fot. (główne) Paweł Adamiec