środa, 20 września 2017

imieniny: Eustachego, Filipiny, Faustyny

RSS

Kultura

Młodzi redaktorzy z Nędzy marzą o dziennikarstwie

26.01.2015 12:57 | 0 komentarzy | woj

Robią wszystko, by publikowane informacje były jak najbliższe uczniom. Wywiad z woźnym? Proszę bardzo. Poradnik jak zachować się na pierwszej randce? Nie ma sprawy. W "Dwukropku" - gazecie wydawanej w gimnazjum w Nędzy, młodzież poznaje tajniki sztuki dziennikarskiej i... się w niej zakochuje.

Młodzi redaktorzy z Nędzy marzą o dziennikarstwie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Gazetka szkolna sprawia, że młodzież się otwiera. Coś, co początkowo onieśmielało, w końcu traktuje jako wyzwanie warte podejmowania. - Na przykład, takie zbieranie materiału do artykułu. To bardzo trudna rzecz. Często mozolna, czasochłonna, wymagająca przełamania się. A jednocześnie to właśnie gromadzenie informacji do materiału wydaje mi się najbardziej fascynujące, pomimo trudności! Tylu ciekawych rzeczy można się dowiedzieć! - mówi Agata Procek z II b gimnazjum.

Filip Szopa z II a uznaje przyłączenie się do redakcji za świetną decyzję. - Wystąpienia publiczne wcześniej bardzo mnie tremowały. Mimo to, zapisałem się do koła dziennikarskiego, bo miałem nadzieję, że dziennikarstwo mi w tym pomoże, że mnie jakoś otworzy. I tak się stało! - uśmiecha się Filip.

Poza tym, że szkolne wydawnictwo jest interesującą formą kształcenia, to ma też wpływ na to w jaki sposób młodzież ze sobą współpracuje, w jaki sposób rozmawia nie tylko z rówieśnikami, ale i z nauczycielami.

"Dwukropek" powstał w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Nędzy w 2009 roku. Skąd nazwa? - Dwukropek zapowiada nową treść, można po nim umieścić wyjaśnienie, przykład, cytat lub wyliczenie. Jednym słowem dwukropek przykuwa do siebie myśl czytelnika i zapowiada, że zaraz pojawi się to, co najistotniejsze - wyjaśnia Radosław Niklewicz, opiekun redakcji.

Gazetkę stworzył z myślą o uczniach, o tym, by mogli swobodnie wyrażać swoje opinie. Ale łamy "Dwukropka" udostępniane są też nauczycielom. - Do współpracy zapraszamy również pracowników naszej administracji. Na przykład wywiadów z woźnymi było już u nas kilka, to bardzo popularne postaci w szkole - mówi Radosław Niklewicz.

Młodzi redaktorzy z "Dwukropka" najchętniej przeprowadzają wywiady z ciekawymi osobami, są relacje ze szkolnych wydarzeń, w gazetce można znaleźć też poradniki np. jak zachować się na pierwszej randce. 

Redakcja właśnie przygotowuje się do wydania kolejnego numeru. O czym będzie? Pomysły dopiero się rodzą, ale młodzież jest pewna, że będzie ciekawie. Praca w redakcji działa na uczniów motywująco i pobudzająco. - Marzy mi się zrobienie relacji z zawodów w skokach narciarskich. Jestem ich wielką fanką! - rozmarza się Agata. Chciałaby zostać dziennikarką radiową. Filip, już w dorosłym życiu, też chciałby zostać dziennikarzem i najlepiej pracować jako reporter w dziale zagranicznym. - Jakoś wcześniej nie myślałem o dziennikarstwie, ale odkąd jestem w Dwukropku, czuję, że to bardzo ciekawa praca! - mówi.

"Dwukropek" ma też swoją stronę internetową www.dwukopek.webnode.com

materiał nadesłany