Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

70 lat po Marszu Śmierci - jak było naprawdę?

Najnowsze ustalenia, relacje i odczucia uczestników - na wyjątkową konferencję naukową poświęconą 70. rocznicy marszu Śmierci zaprasza Muzeum w Wodzisławiu Śl.

70 lat po Marszu Śmierci - jak było naprawdę?

Konferencja odbędzie się 17 stycznia. Początek o godz. 14.00.

W tym roku mija 70 lat, od dnia kiedy tysiącom wycieńczonych ludzi kazano iść w mrozie w nieznaną przyszłość... Większość z więźniów skierowano do Wodzisławia i Gliwic. Dla wielu z nich droga ta była ostatnia. Na konferencji wystąpią badacze z placówek naukowych: Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeów: w Oświęcimiu, Rybniku, Wodzisławiu i Żorach, oraz Galerii Historii Miasta Jastrzębia Zdroju. - Większość świadków tragicznych wydarzeń II wojny niestety już odeszła. Dlatego my-żyjący, nie tylko jesteśmy zobowiązani pamiętać i przekazywać historię młodszym pokoleniom, ale również tworzyć demokratyczne mechanizmy, które nie pozwolą by ta tragedia się powtórzyła - mówi Piotr Hojka z Muzeum.

W czasie trwania konferencji będzie można zwiedzać wystawę przygotowaną przez GRH Powstaniec Śląski w schronie oraz wystawy stałe Muzeum.

Wstęp na konferencję jest wolny, jednakże ze względu na duże zainteresowanie zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji miejsc pod adresem historia@muzeum.wodzislaw.pl

PROGRAM KONFERENCJI

Marsz Śmierci - Oświęcim - Wodzisław - 1945 – 2015

17 STYCZNIA 2015

14:00 Występ Młodzieżowej Orkiestry "SINFONIETTA" z W.D.K. w Gorzycach pod kierunkiem Henryka Krótkiego

14:30 Przywitanie uczestników , rozpoczęcie obrad

14:40 Jerzy Klistała (Bielsko-Biała) „Marsz ewakuacyjny – marsz śmierci w odczuciach uczestników tego marszu”

15:00 dr Dawid Keller (Muzeum w Rybniku) „Marsz Śmierci w działalności Związku Bojowników o Wolność i Demokrację na przykładzie Rybnika i powiatu rybnickiego”

15:20 Marcin Boratyn (Galeria Historii Miasta Jastrzębie) „Marsz Śmierci na terenie ziemi jastrzębskiej”

15:40 Jan Delowicz (Muzeum w Żorach) "Marsz śmierci" przez Żory w styczniu 1945 r.

16:00 dr hab. Małgorzata Grupa (Uniwersytet Mikołaja Kopernika) "Drogi i rynsztoki w byłym, niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau, pomoc czy przekleństwo".

16:20 Przerwa, dyskusja

16:50 dr Bogusław Tracz (Instytut Pamięci Narodowej) „Gliwice na trasie marszu śmierci w styczniu 1945 r.”

17:10 dr Mirosław Węcki ( Archiwum Państwowe Katowice, Uniwersytet Śląski) "Ewakuacja prowincji górnośląskiej przez władze niemieckie w styczniu 1945 - plany i rzeczywistość"

17:30 dr Jacek Lachendro (Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau) "Ucieczki więźniów KL Auschwitz w czasie "Marszu Śmierci". Pomoc mieszkańców Śląska dla uciekinierów".

17:50 Piotr Hojka (Muzeum w Wodzisławiu Śl.) Marsz śmierci w Wodzisławiu i okolicy w świetle najnowszych ustaleń

18:10 Dyskusja

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].