Czwartek, 27 lutego 2020

imieniny: Gabriela, Anastazji, Honoryny

RSS

Kultura

Racibórz: Orszak Trzech Króli na ulicach miasta. Maszerowało kilkaset osób [ZDJĘCIA i WIDEO]

06.01.2015 16:01 | 0 komentarzy | OQL

Na czele orszaku konno paradowali Trzej Królowie - w bogatych szatach i nakryciach głowy. Zobacz, kto wziął udział w raciborskim Orszaku Trzech Króli (dużo zdjęć).

Racibórz: Orszak Trzech Króli na ulicach miasta. Maszerowało kilkaset osób [ZDJĘCIA i WIDEO]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Racibórz dołączył do grona ponad trzystu miast w Polsce, których ulicami - w Uroczystość Objawienia Pańskiego - przechodzą Orszaki Trzech Króli. Raciborski pochód wyruszył z parkingu prz ul. Mariańskiej/Londzina i następnie przeszedł ulicami Mariańską, Dąbrowskiego, Różyckiego, Londzina, Wojska Polskiego, Nową do Rynku, gdzie trzej królowie pokłonili się dzieciątku i złożyli mu dary.

Orszak Trzech Króli jest bezpośrednim nawiązaniem do tradycji wystawiania jasełek ulicznych. Jednocześnie przenosi on wydarzenia sprzed tysięcy lat we współczesność – po to, by ta najważniejsza historia w dziejach świata mogła być opowiadana wciąż na nowo. Dlatego w Orszaku wątki tradycyjne łączą się z najbardziej aktualnymi, by pokazać, że zdarzenia sprzed 2 000 lat wciąż mają znaczenie dla współczesnego człowieka (za: Archidiecezja Krakowska).


Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim). Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Po ponad pięćdziesięciu latach przerwy, od 2011 roku jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy, podobnie jak i w wielu innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii (za: Archidiecezja Krakowska).