Czwartek, 20 lutego 2020

imieniny: Leona, Ludomiła, Lubomira

RSS

Kultura

Orszak Trzech Króli w Turzy Śląskiej

05.01.2015 14:37 | 0 komentarzy | art

Turza jest jedną z 300 miejscowości w Polsce, w których 6 stycznia odbędzie się Orszak Trzech Króli.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

W organizację Orszaku zaangażowali się uczniowie, nauczyciele i rodzice z tutejszej szkoły podstawowej oraz Parafia Matki Boskiej Fatimskiej. Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia wszystko było dopięte na ostatni guzik. Dzieci mają przygotowane kolorowe stroje, tarcze i miecze rycerzy, a także tuniki dwórek poszczególnych królów. Do swoich ról szykują się aktorzy, którzy zagrają Maryję i Józefa z małym Jezuskiem, króla Heroda, trzech Mędrców – Afrykańczyka, Azjatę i Europejczyka, diabłów, aniołów i pasterzy.

- Paradoksalnie, w naszej wiosce największy problem mieliśmy ze znalezieniem zwierząt do żywej stajenki. Okazuje się, że gospodarstw w których są barany, kozy czy krowy zaczyna już brakować. Ale i z tym problemem sobie poradziliśmy. Czeka nas naprawdę piękne i widowiskowe wydarzenie. Zapraszamy nie tylko parafian Turzy, ale i mieszkańców całego powiatu – mówi Beata Brachmańska, przewodnicząca Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Turzy Śląskiej.

Orszak Trzech Króli wyruszy z sanktuarium w Turzy Śląskiej około godz. 12:00, tuż po mszy świętej, która rozpocznie się o godz. 11.00.

Honorowy patronat nad turskim Orszakiem objęli: Wójt Gminy Gorzyce - Daniel Jakubczyk, Starosta Powiatu Wodzisławskiego - Tadeusz Skatuła, Poseł na Sejm RP - Ryszard Zawadzki i Senator RP - Adam Zdziebło.

Pierwszy Orszak Trzech Króli odbył się w Polsce 2008 roku. Od tego czasu wydarzenie przerodziło się prawdopodobnie w jedno z największych społeczno-kulturalnych wydarzeń w Polsce, z wyraźnym chrześcijańskim i wspólnotowym przesłaniem. Nad Orszakiem w poszczególnych miejscowościach patronat obejmują lokalne władze samorządowe i kościelne. Orszak odbywa się 6 stycznia, w Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli. Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia.