Niedziela, 26 maja 2019

imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny

RSS

Kultura

"Burza" Szekspira według Gorzkowskiego na deskach RCK

25.10.2014 08:56 | 0 komentarzy | ż

Ci, którym nie udało się na spektaklu być, nie zobaczą w internecie szerokiej relacji, wielozdjęciowej galerii, wyczerpującego materiału wideo. Ogłoszono zakaz fotografowania i filmowania. Raciborska publiczność przyszła do RCK dla wyższej kultury i wybitnych aktorów.

"Burza" Szekspira według Gorzkowskiego na deskach RCK
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pani Irena z Raciborza jest nauczycielem i przyszła do Raciborskiego Centrum Kultury po trochu z racji wykształcenia, po trochu, bo Shakespeare`a często czytywała, a Henryka Talara bardzo lubi. - "Burzę" kiedyś czytałam, ale przyszłam też dla wspaniałych aktorów - mówiła pani Irena.

Pani Dorota kupiła bilet, bo jak mówi, nie mogła przegapić tak ambitnej sztuki wystawianej w swoim mieście. - Myślę, że przede wszystkim młodzież powinna obcować ze sztuką, z teatrem. My takiej możliwości nie mieliśmy. Do teatru trzeba było jechać do Krakowa, czy Katowic. Dziś miewamy go na miejscu, szkoda tego nie wykorzystać - stwierdziła pani Dorota.

- W spektaklu Studia Teatralnego Koło i Teatru Ochoty reżyser podąża tropem pięciu postaci z szekspirowskiej „Burzy”. Bohaterowie „Burzy” przypominają osobliwości rodem z filmów Federico Felliniego. Bliżej im do aktorów z jarmarcznej budy teatralnej niż potomków rodziny królewskiej - mówiła Janina Wystub, dyrektor Raciborskiego Centrum Kultury.

W przedstawieniu w reżyserii Igora Gorzkowskiego publiczność mogła zobaczyć mistrzowską obsadę. Główną rolę gra Henryk Talar, aktor do niedawna związany w Teatrem Narodowym w Warszawie. W pozostałych rolach widzowie zobaczyli Bartłomieja Bobrowskiego, Mateusza Rusina, Wiktora Korzeniewskiego oraz Marię Pawłowską.

- Spektakl wystawiany jest w ramach programu Teatr Polska, który ma na celu ułatwienie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez prezentację spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego - wyjaśniła dyrektor Wystub. Do programu zostało zakwalifikowane równiez Raciborskie Centrum Kultury. Program Teatr Polska organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Raciborzanie mogli zobaczyć nie tylko spektakl, ale i wziąć udział w bezpłatnych warsztatach teatralnych, podczas których uczestnicy poznali podstawowe techniki aktorskie, prowadzący omówili wybrane motywy „Burzy” i nawiązali do tematów przedstawianych w spektaklu.

źródło: RCK