Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wieża rycerska w Górkach Śląskich [HISTORIA NA WEEKEND]

W miejscu zwanym przez mieszkańców Górek Śląskich Kopcem stała niegdyś drewniana wieża. Pełniła nie tylko funkcję mieszkalną, ale również obronną. Broniła dostępu do siedziby miejscowego rycerza zewnętrznym napastnikom.

Wieża rycerska w Górkach Śląskich [HISTORIA NA WEEKEND]
Wieża rycerska, podobna do tej która stała niegdyś w Górkach Śląskich (fot. arch Oberschleische Zeitung).

Niemieckie badania archeologiczne prowadzone przed II wojną światową pod wodzą dr  Raschke z Raciborza pozwalają nam stwierdzić istnienie takiej drewnianej wieży mieszkalnej w Górkach. Według nich budowla ta pochodziła z XIII  –  XVI wieku.  Podejmiemy się jednak próby znalezienia odpowiedzi  na następujące pytania: Jak mogła wyglądać średniowieczna wieża w Górkach? Kiedy i w jakich okolicznościach została zniszczona?

Informacje na temat wiejskich gródków  zbierane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków Jacka Pietrzaka ze wszystkich badań dotyczących podobnych wież pomogły nam przybliżyć wygląd budowli w Górkach Śl. Również literatura fachowa pozwoliła nam porównać badania na ten temat a pochodzące z terenu Górnego Śląska,  np. w Sławkowie, Żernicy, Bieruniu Starym. Podobne budowle drewniane będące wiejskimi siedzibami rycerskimi znane są również w Gołkowicach i Gorzyczkach oraz w Wodzisławiu Śląskim.

Początki prac archeologicznych

Po raz pierwszy pozostałości po grodzisku w Górkach wzbudziły zainteresowanie archeologów w 1924 roku. W latach 1913 – 27 właściciel gruntu, na którym znajdował się obiekt pan Sylwester Kałuża niwelował teren przy rzece Suminie. Wtedy to ujawniły się liczne znaleziska: żelazna rękawica, żelazny zamek do drzwi oraz liczne skorupy naczyń glinianych. Pierwszych wykopów dokonano w kwietniu 1930 r. Większość eksponatów odnalezionych w czasie prac została przekazana bądź do Muzeum w Raciborzu bądź do Muzeum w Głubczycach. Eksponaty z grodziska początkowo zbierał nauczyciel Reichel a następnie Hillmann. 

Jak wyglądała wieża?

Podobnie jak większość tego typu budowli, drewniana wieża w Górkach została wybudowana w konstrukcji zrębowej. W czasie badań ujawniono liczne pozostałości po drewnianych balach. Zdarzało się zauważyć odbicia bierwion (ociosane bale) w polepie (glinie służącej jako warstwa tynku) chroniącej drewno przed pożarem. W Górkach grubość polepy dochodziła do 6 cm. Do wiązania drewnianych bali używano niejednokrotnie żelaznych gwoździ o długości dochodzącej do 20 cm. Cała konstrukcja wieży została osadzona na głazie (głazach) narzutowym, dla zapewnienia jej stabilności.  Rycerska siedziba w Górkach znajdowała się na wzniesieniu (kopcu) otoczonym z trzech stron (północnej, wschodniej i zachodniej) fosą o grubości średnio 5 – 8 metrów.  Od strony południowej rolę fosy pełniła rzeka Sumina, jako naturalna zapora dla ewentualnego przeciwnika. Wieża miała więc charakter typowo obronny. Średnica wzniesienia (kopca), na którym znajdowała się budowla wynosiła 48 m u podstaw (tzn. na wysokości wody z fosy). Kopiec wznosił się  2 – 3 m. powyżej poziomu wody. Rycerska wieża, potocznie zwana w niektórych regionach „słupem” stała  na majdanie „kopca” (około 38 m średnicy). Wieża mogła przybierać kształt prostokąta lub kwadratu o wymiarach 6 na 6 lub 6 na 8 m. Wznosiła się na wysokość przekraczającej nieraz 15 m. Tak wysoka wieża dawała przewagę nad wrogiem. Na samym  szczycie znajdował się punkt obserwacyjny. Czym wyżej usytuowany obserwator, tym łatwiej i szybciej można było zauważyć zbliżające się niebezpieczeństwo.

Taka budowla drewniana posiadała zazwyczaj 3 kondygnacje. Parter stanowił część gospodarczą ( składy, spiżarnie, warsztaty). Na piętrze mieściła się izba mieszkalna. Na samym szczycie  – punkt obserwacyjny i miejsce dowodzenia obroną. W wyniku przedwojennych badań dr Raschke ujawniono ciekawe kafle pochodzące z pieca. Zachowane motywy na kaflach z wizerunkiem orła – symbolu dynastii czeskich Przemyślidów oraz lwa. Symbole te sugerowały podległość rycerza z Górek władzy czeskich królów. Eksponaty te złożone były w Muzeum w Raciborzu. W czasie wojny niestety zaginęły. Płytka kaflowa z wizerunkiem lwa datowana został przez dr Raschke na połowę XIII wieku. Natomiast kafle z czeskim orłem na około 1300 rok.  Ostatni książę raciborski Leszek z dynastii Piastów tuż przed swoją śmiercią złożył hołd królowi Czech w 1326 roku. Od tego czasu księstwo raciborskie zależało od zwierzchniej władzy Czech.

O mieszkańcach wieży

Kim byli rycerze zamieszkujący wiejską siedzibę obronną w Górkach Śl.?  Byli zamiłowani w sztuce, bowiem na terenie budowli znaleziono nie tylko kafle z wizerunkami lwa, orła, ale również jednorożca (połowa XVI w.) oraz św. Marcina (koniec XIV wieku).  Poza kaflami z ozdobnymi wizerunkami znaleziono dużą ilość kafli bez jakichkolwiek ozdób. Te zbiory kafli miały doprowadzić do rekonstrukcji pieca z tej budowli. Niestety działania wojenne zniweczyły te zamiary. Wiejska wieża mieszkalna w Górkach  posiadała zatem piec kaflowy, który ogrzewał siedzibę rycerza. A motywy użyte na  kaflach glazurowanych dowodzą , że była to siedziba kogoś zamożniejszego i liczącego się w księstwie raciborskim.

Na szlaku z Raciborza do Rud

Dotychczas nie ujawniono innych wież tego typu w okolicach Raciborza i Rybnika. Należy więc przypuszczać, że wieża w Górkach na trasie gościńca z Raciborza do Rud Raciborskich była najważniejszym punktem obrony przed ewentualnym najeźdźcą. W zgodnej opinii archeologów, znawców tematu, większość wież drewnianych istniała w przedziale XIII – XV wieku. Później rozpoczęto budowę skromnych dworków szlacheckich i pierwszych kamiennych budowli fortyfikacyjnych. I tak w sąsiednich Raszczycach na Bernardkowcu (dawnej siedziby rycerzy z rodu Raszczyców) wybudowano drewniany dworek pełniący również funkcje obronne, otoczony ze wszystkich stron fosą. Budowla ta musiała powstać w tym samym czasie co wieża w Górkach.  Dokument z 1606 roku dostarcza nam opisu  tego grodu w Raszczycach, który co prawda jeszcze w 1642 roku był drewniany, ale posiadał za to masywne piwnice, spichlerz oraz murowaną wieżę, zachowane do dzisiaj.  Z Raciborza, przez Raszczyce, Bogunice i Górki do Rud Raciborskich prowadził  średniowieczny gościniec (droga). Tenże gościniec [strata publica] przechodził nieopodal naszej wieży obronnej  w Górkach. O  tym trakcie informuje  pierwsza wzmianka o sąsiedniej wsi Bogunice z 1316 r. Tegoż gościńca mógł pilnować nasz rycerz z wiejskiej siedziby obronnej w Górkach.

Wskazówki końca

Niestety owiany tajemnicą jest upadek tej wieży mieszkalno – obronnej. Z przedwojennych badań archeologicznych dowiadujemy się, że z całą pewnością wieża ta runęła w kierunku wschodnim. Na szczycie wieży znajdował się dach pokryty gotycką dachówką. Kres świetności siedzibie rycerskiej w Górkach musiał położyć najazd nieprzyjaciela. Najeźdźca wystrzelił strzałę z zapalonym grotem, która dosięgła wieżę i dokonała zniszczenia. Wieża się zwaliła na jeden bok. Wskazują na to spalone resztki bali drewnianych i odpowiednie zabarwienie ziemi na grodzisku. Ponadto odnaleziono również średniowieczny grot strzały (bełt z lekko zagiętym ostrzem).

Sytuacja polityczna

Wieża mieszkalna w Górkach stanowiła strategiczny punkt na szlaku z Raciborza do Rud, nad rzeką Suminą. Na początku XV wieku, na okoliczne księstwa śląskie najechali husyci, wrogo nastawieni katolickiej hierarchii kościelnej. Często dla zysku napadali na samotne i bezbronne śląskie osady. Pan na Rybniku, książę Mikołaj rozgromił oddziały husyckie w 1433 roku. Prawdopodobnie husyci musieli także przybyć do małej osady Górki i zrównali ją z ziemią. Pod koniec XV wieku w osadach wzdłuż rzeki Suminy panował ród rycerski Szeliga, a księstwem opolskim i raciborskim zawładnął król Węgier Maciej Korwin, którego główną siedzibą była Buda na Węgrzech. Kazał dbać o bezpieczeństwo na ważnych szlakach handlowych z Wrocławia do Raciborza, a dalej przez Morawy na Węgry. Tędy biegł szlak handlowy z Rud do Raciborza, a dalej na Morawy. Jednakże pod koniec XV wieku rycerz Szeliga wmieszany w konflikt z zakonem dominikanek z Raciborza mógł dowolnie przejąć ziemię po prawej stronie od jego stawu, czyli na terenie dzisiejszej wsi Górki Śl. Prawdopodobnie z tego powodu średniowieczna osada Górek została zniszczona i opuszczona przez miejscowych chłopów. Nie wykluczone, że było to powiązane ze zniszczeniem wieży w wiosce.

Zanikająca historia

Obecnie miejsce zwane potocznie Kopcem znajduje się  na południe od głównej drogi Sumina PKP – Szymocice, na południe od kapliczki św. Nepomucena. Niestety porosło sosnami.  Grodzisko otoczone jest z trzech stron pozostałością fosy, na pozostałym odcinku rolę jej spełnia dolina rzeki Suminy ze stawami. Sam Kopiec to nasyp w kształcie elipsy o długości 19 m i szerokości 10 m, stanowiącej część byłego majdanu. Niewielu mieszkańców  domyśla się bogatej historii tego miejsca. Bowiem starsi mieszkańcy już nie przekazują młodemu pokoleniu legendy o powstaniu Górek. Legendę można przeczytać na tablicach przy kapliczce lub przy Alei Dębowej, której elementy pokrywają się z opisem i faktami o wieży.

Henryk Postawka - miłośnik historii Górnego Śląska

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Henryk Postawka (1) 25.10.2014 03:14
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dziękuję bardzo za uszanowanie mojej woli. Historia magistra vitae est! @martin@kotlet Może już Pan spać spokojnie a ja oddawać się w wolnych chwilach mojej pasji.

Henryk Postawka (1) 20.10.2014 20:11
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Dlaczego jedni obrażają innych @martin@kotlet. Rozumiem, że politus to coś gorszego. Nie występuję tutaj jako radny czy samorządowiec a już na pewno jako politus. Nie należę do żadnej parti! Pan zapewne nie poda swoich danych personalnych.Ja jednak mam odwagę. Zwracam sie z prośba o zamianę mojej osoby autora tego artykułu na Henryk Postawka - miłośnik historii Górnego Śląska. To moje życzenie. I już raz zwracałem się do redakcji z taką prośbą. A mam do Pana pytanie: kiedy, w jakich dniach o jakiej porze należy pisać, publikować artykuły historyczne sprzed setek lat. Kiedy jest odpowiednia pora?

Henryk Postawka (1) 19.10.2014 14:59
oceniono 7 razy
5
Zgłoś

Zygfryd Weiner to mieszkaniec Górek, który czuł się Ślązakiem niemiecko języcznym. I od, którego nauczyem się wiele.

martin@kotlet 18.10.2014 17:37
oceniono 7 razy
-5
Zgłoś

witam zastanawiam się nad artykułem nowin w którym poddano pod wątpliwość terminy wykonywania remontów w Racku, wg tego przezabawnego artykuliku remonty te są wyborczym chwytem , czyli im ich więcej , ty więcej propagandy rządzących. więc jak się to ma , kiedy aktywność autora jest wprost proporcjonalna do terminu zbliżających się wyborów. autor to kandydat na polityka :-) czyli kandydat na politusa jak napisano poniżej artykułu nie oceniam , bo
się na tym nie znam

gyniuś 18.10.2014 13:32
oceniono 7 razy
3
Zgłoś

I to sie chwoli i pokazuje że w tych czasach nie było tu żodnych poltusów.

Henryk Postawka (1) 18.10.2014 13:05
oceniono 8 razy
6
Zgłoś

Dedukuję ten artykuł mojemu pierwszemu mistrzowi Panu Zyfrydowi Weiner.