Czwartek, 19 października 2017

imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita

RSS

Kultura

"Na deskach historii" w GCK w Nędzy

27.08.2014 11:37 | 0 komentarzy | woj

Podajemy jakie projekty otrzymały dofinansowanie z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w Rybniku. Z gminy Nędza informacja o dokładnym celu ich inicjatywy.

"Na deskach historii" w GCK w Nędzy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z 30 wniosków złożonych z powiatów raciborskiego i wodzisławskiego do programu Działaj Lokalnie, dofinansowanie uzyskało 10 projektów. Łączna pula dotacji wyniosła 41,8 tys. zł. Wnioski oceniane były w siedzibie Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w Rybniku, które jest ośrodkiem Działaj Lokalnie na powiaty wodzisławski i raciborski. Wśród projektów znalazły się m.in. promujące lokalne rękodzieło, aktywizujące lokalną społeczność, propagujące umiejętności udzielania pierwszej pomocy, ekologię i wiedzę historyczną. W tegorocznym konkursie grantowym projekty były powiązane z 25-leciem wolności. Organizacje i grupy nieformalne będą realizować dofinansowane działania od 3 do 6 miesięcy.

Lista dofinansowanych projektów z powiatu raciborskiego wraz z wielkością przyznanej kwoty:
- Grupa nieformalna przy GCK Nędza, projekt: Na deskach historii (5 tys. 500 zł),
- Fundacja Proaktywni z Raciborza, projekt  "Klaps - Akcja" czyli realizacja kampanii promocyjnej filmu profilaktycznego KUZYN (3 tys. 500 zł),
- Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Wsi Kobyla, projekt: "Przy Okrągłym Stole - nie zawsze pospolite Polaków rozmowy..." (4 tys. zł),
- OSP Kuźnia Raciborska, projekt: „Jestem bezpieczny, umiem, udzielić pomocy” (3 tys. zł).

(ska),(woj)


Projekt pt. "Na deskach historii" zyskał najwyższe dofinansowanie spośród innych przyznanych grantów w ramach tegorocznego konkursu "Działaj Lokalnie". Powstanie film i spektakl, a wszystko ma uczyć budowania właściwej komunikacji międzypokoleniowej.

Wniosek o dofinansowanie projektu z Nędzy złożyła grupa nieformalna przy Gminnym Centrum Kultury. - Podejmujemy lokalne inicjatywy, ponieważ głęboko wierzymy w sens idei "myśl globalnie, działaj lokalnie". Chcemy być aktywni i wpływać na kondycję naszego społeczeństwa mając nadzieję, że zmieniając nasze "podwórko" przyczyniamy się do poprawy świata - argumentują.

Realizatorzy projektu założyli sobie trzy główne cele. Przede wszystkim budowanie właściwej komunikacji międzypokoleniowej opartej na zasadach wzajemnego szacunku i partnerstwa. - Poprawa komunikacji międzypokoleniowej może przyczynić się w przyszłości do podjęcia kolejnych wspólnych działań na rzecz dobra mieszkańców gminy - wyjaśnia Joanna Dwornik, dyrektor GCK w Nędzy.

Po drugie realizatorom zależy, żeby zaprezentować mieszkańcom gminy kulturę inną niż ta, z którą mają kontakt na co dzień. Trzecim celem jest zainteresowanie młodzieży historią ich kraju. - Za sprawą zaproszonych do projektu seniorów pragniemy pokazać młodzieży, że historia jest fascynująca i może nas wiele nauczyć - dopowiada dyrektor GCK.

Na czym projekt będzie polegał? Do jego realizacji zaproszone zostaną osoby powyżej 55 roku życia, które opowiedzą przed kamerą o epizodach ze swojego życia: balu maturalnym, pierwszej pracy, a także emocjach jakie im towarzyszyły po odzyskaniu przez Polskę wolności w 1989 roku. Ich relacje zostaną nagrane i pokazane młodym uczestnikom projektu, którzy samodzielnie będą musieli zinterpretować usłyszane historie. Następnie pod kierownictwem reżyserki teatralnej młodzi aktorzy stworzą spektakl inscenizujący wysłuchane historie. Podczas finału projektu publiczność będzie miała okazję zobaczyć spektakl na żywo.

Rekrutacja uczestników projektu rusza w listopadzie. Dzieci i młodzież w wieku od 12 do 18 lat chętni do wzięcia w nim udziału mogą kontaktować się z Gminnym Centrum Kultury - osobiście przy ul. Strażackiej 2 w Nędzy albo telefonicznie pod nr. tel. 506 141 501.

materiał nadesłany