Czwartek, 17 października 2019

imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli

RSS

Kultura

Zuzanna Kurtyka promowała w Raciborzu książkę swego męża

04.06.2014 09:35 | 1 komentarz | żet

- Polskę po 1944 roku mój mąż widział jako kraj podbity, pozbawiony suwerenności - mówiła na spotkaniu w Raciborzu wdowa po Januszu Kurtyce.

Zuzanna Kurtyka promowała w Raciborzu książkę swego męża
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wtorkowym wieczorem sala Domu Parafialnego parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa wypełniła się po brzegi. Powodem było zorganizowane przez raciborski oddział Klubu Gazety Polskiej spotkanie z Zuzanną Kurtyką, wdową po Januszu Kurtyce, prezesie Instytutu Pamięci Narodowej, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Tematem spotkania była promocja książki Janusza Kurtyki pt. "Z dziejów agonii i podboju".

Powstała ona z inicjatywy Zuzanny Kurtyki, która w 2010 roku zwróciła się do historyków krakowskiego oddziału IPN z propozycją zebrania i wydania rozproszonych publikacji naukowych Janusza Kurtyki dotyczących najnowszej historii Polski. Choć Janusz Kurtyka specjalizował się w historii średniowiecza, to dużą część swojej aktywności naukowej poświęcił właśnie opisowi historii Polski po 1944 roku, w szczególności zaś dziejom Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

Jak wyjaśniła zebranym w Raciborzu słuchaczom, bardzo mocny tytuł książki odpowiada temu, jak Janusz Kurtyka widział Polskę po 1944 roku. Polska była krajem podbitym politycznie i cywilizacyjnie, pozbawionym suwerenności. Znajdowała się w stanie agoni, ponieważ terror komunistycznych służb i propaganda zaczęły wprowadzać zmiany w mentalności społeczeństwa, które stopniowo swoich dotychczasowych bohaterów zaczynało traktować jak bandytów. - Te teksty są oparte o źródła historyczne i są niepodważalne - powiedziała Zuzanna Kurtyka.

W czasie spotkania poruszono również wątki osobiste. - Pani jest lekarzem... Czy to zainteresowanie historią zawsze Pani towarzyszyło? - spytał Marek Rapnicki. - Z mężem znaliśmy się bardzo długo, od pierwszych klas liceum, myśleliśmy podobnie. Wykorzystywał mnie jako recenzenta swoich prac - odpowiedziała Zuzanna Kurtyka.

Nie zabrakło również odniesień do bieżących wydarzeń, m. in.: pogrzebu generała Wojciecha Jaruzelskiego ( karierę wojskową zaczynał w Informacji Wojskowej, formacji znajdującej się pod sowieckim kierownictwem, zwalczającej polskie podziemie niepodległościowe, formacji, która walnie przyczyniła się do zaprowadzenia komunistycznego porządku w Polsce po 1944 roku), śledztwa dot. katastrofy smoleńskiej, wniosku Leszka Millera o odwołanie prezesa IPN Łukasza Kamińskiego itp.