Najwięcej na inwestycje w Krzyżanowicach, a kto w ogonie?

Gmina Krzyżanowice zajęła najwyższą pozycję spośród gmin powiatu raciborskiego w rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów. Nakłady inwestycyjne w przeliczeniu na mieszkańca wyniosły 806,94 zł. Sprawdziliśmy, jak wypadły inne miasta i gminy powiatu raciborskiego.

Magazyn samorządowy „Wspólnota” opublikował ranking pod nazwą „Liderzy inwestycji”. Autorzy zestawienia przeanalizowali wydatki inwestycyjne samorządów w latach 2016 – 2018. Jak podkreślają – to jedno z najważniejszych zestawień pokazujących aktywność samorządów w Polsce. – W 2016 roku doszło niemal do zapaści w wydatkach inwestycyjnych samorządów. Były najniższe od 2005 r. Rok 2017 to już zdecydowana poprawa, choć poziom nadal niższy niż w latach 2011 – 2015. Za to rok 2018 był już rekordowy. Jeszcze nigdy wcześniej polskie samorządy nie wydawały na inwestycje tak dużo. Ten wynik zawdzięczamy przede wszystkim gminom, bo w miastach na prawach powiatu wydatki z 2018 były bardzo zbliżone – piszą twórcy rankingu.

Racibórz z lekkim spadkiem

W kategorii „miasta powiatowe” porównywano 267 miejscowości. Jak w tym zestawieniu poradził sobie Racibórz? Zanotował lekki spadek w stosunku do poprzedniego rankingu z lat 2015 – 2017. Obecnie jest na 160. miejscu (503,25 zł). We wcześniejszym zestawieniu zajął 135. pozycję.

Sąsiedni Wodzisław Śląski uplasował się tym razem na 153. miejscu (515,82 zł). Centralne miasto powiatu wodzisławskiego również zaliczyło spadek, bo poprzednio zajęło 99. miejsce.

Dla porównania podamy też Rybnik. Ale z zastrzeżeniem, że jest to miasto na prawach powiatu, więc znajduje się w innej kategorii. Rybnik w swojej kategorii uplasował się na bardzo wysokim 7. miejscu i tam średnia na mieszkańca to aż 1468,01 zł. We wcześniejszym rankingu miasto miało 19. miejsce. Tę samą kategorię co Rybnik reprezentuje Jastrzębie-Zdrój. Zajęło 46. miejsce z kwotą 423,11 zł na mieszkańca.

Kuźnia przed Krzanowicami

Teraz czas na kategorię „miasta”, gdzie porównywano 597 miejscowości. Kuźnia Raciborska uplasowała się na 523. pozycji (336,52 zł). Na 557. miejscu znalazły się Krzanowice (262,59 zł).

Dla porównania, Radlin w powiecie wodzisławskim zajął 359. miejsce (540,60 zł). Lepiej od miast z powiatu raciborskiego poradziły sobie również miasta Pszów, który zajął 386. miejsce (510,04 zł) oraz sklasyfikowane na 461. miejscu Rydułtowy (428,69 zł).

Gminy wiejskie

W kategorii „gminy wiejskie” niekwestionowanym liderem w Polsce – a podajemy to jako ciekawostkę – jest Kleszczów (woj. łódzkie), gdzie średnia na mieszkańca jest gigantyczna, bo wynosi aż... 13504,99 zł. W tej kategorii porównywano 1547 gmin. W powiecie raciborskim najwyżej notowane są Krzyżanowice, które zajęły 473. miejsce (806,94 zł). 657. lokatę zajmuje Kornowac (695,35 zł). Na 927. miejscu jest Rudnik (555,24 zł). 1147. miejsce zajęła Nędza (453,61 zł). 1368. pozycję mają Pietrowice Wielkie (331,79 zł).

Dodajmy, że bardzo wysoką pozycję w rankingu gmin wiejskich zajmuje Lubomia w powiecie wodzisławskim – 25. miejsce w skali kraju oraz 1. miejsce w województwie śląskim. Średnie wydatki inwestycyjne u naszych sąsiadów z powiatu wodzisławskiego wyniosły aż 1893,12 zł.

Powiat wodzisławski liderem

Teraz dane z kategorii „powiaty”, których łącznie jest 314. Powiat raciborski zajął 266. miejsce (98,21 zł). To spadek, bo wcześniej zajmował 234. miejsce. Dla porównania powiat rybnicki znalazł się na 255. miejscu z kwotą 107,49 zł, a powiat wodzisławski zajął 138. miejsce (168,05 zł).