Konsument
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Owies zamiast węgla czy peletu. Czy to "wypali"?

W dobie wywołanego rosyjską napaścią na Ukrainę kryzysu energetycznego, który objawia się m.in. problemami z dostępem do opału, zwłaszcza tańszego, pojawiają się kolejne alternatywy czy też propozycje, które mają poprawić sytuację. Jedną z nich jest wykorzystwanie jako źródła ciepła zbóż. Pytanie na ile to rzeczywiście jest możliwe, efektywne i etyczne?

Owies zamiast węgla czy peletu. Czy to "wypali"?
Zdjęcie ilustracyjne, Freepik.

Ceny peletu drzewnego oscylują obecnie w granicach 3000 zł/tonę. Dla wielu obecne ceny tego paliwa są zaporowe. Tymczasem ocenia się, że kotły na pelet ma w Polsce około 400 tys. domów. Toteż na rynku zaczęły pojawiać się tańsze wersje peletu, produkowanego z odpadów rolniczych, np. z łusek słonecznika, bądź ze słomy i siana. Na serwisach aukcyjnych można znaleźć oferty takiego peletu w cenie około 2000 zł/tonę.

Problem jest jeden: tego rodzaju opał nie bardzo nadaje się do kotłów, które zostały skonstruowane do spalania peletu drzewnego. By nimi palić często konieczne są zmiany w ustawieniach, czy wręcz wyposażeniu urządzeń.

Niektórzy producenci takich paliw wprost ostrzegają: "Nie polecamy palenia peletem ze słomy w kotłach na pelet drzewny." Za to pelety z odpadów rolniczych nieźle sprawdzają się jako paliwo do kotłów zasypowych. Tyle że znów warto wziąć pod uwagę stosunek kosztu do efektu. Wartość opałowa peletu ze słomy wynosi średnio 16 Mj/kg. Jednak w przypadku braku dostępności węgla, nawet pelet ze słomy może dla wielu okazać się ratunkowym rozwiązaniem.

Teoretycznie ciekawa opcja

Coraz więcej osób kieruje jednak swoją uwagę nie tyle na pelety z odpadów rolniczych, a na same zboża. Te mają podobną kaloryczność jak pelet drzewny, a są znacznie tańsze. Najczęściej w tym charakterze używany jest owies i kukurydza. Ich ceny wahają sie obecnie w przedziale 1100-1500 zł/tonę. A jeszcze jak ktoś ma własne zapasy, to już zupełnie wygląda to całkiem korzystnie. Szczególnie w przypadku owsa, który jest łatwy w uprawie, posiada stałą wartość energetyczną, można go doprowadzić do właściwej wilgotności, którą dość stabilnie utrzymuje. Poza tym, dzięki obecności łuski i pewnych ilości tłuszczu, jest doskonałym surowcem do spalania.

A jak jest w praktyce?

Teoretycznie można np. owsem próbować palić w kotle na pelet, ale znów konieczne będzie dokonanie zmian w urządzeniu. W branżowych poradnikach można znaleźć porady, z których wynika, że najważniejszy jest dobrze wyregulowany sterownik. Muratordom.pl informuje, że "najlepszą metodą sterowania jest zastosowanie regulatora fuzzy logic drugiej generacji, modulującego pracę palnika, w połączeniu z dodatkowym modułem sondy lambda, który zapewnia idealne dopasowanie podawania paliwa oraz powietrza (...) Warto zwrócić uwagę na rodzaj sondy lambda zastosowanej do modulacji powietrza. Pełną daje jedynie sonda szerokopasmowa, która w ustawieniach fabrycznych przy tej metodzie reguluje całym zakresem i nie wymaga ingerencji osoby przeszkolonej do ustawiania podawania powietrza

Następnym ważnym elementem wpływającym na wydajność jest stalowy wymiennik, który pozwala na uzyskiwanie maksymalnej sprawności i ma małą wrażliwość na kamień kotłowy czy nagłe zmiany temperatury." Brzmi skomplikowanie i powiedzmy wprost - nie każdy z tym tematem do sobie radę. Podobnie sprawa wygląda w kotłach na ekogroszek. Tu również raczej nie obędzie się bez ingerencji w elementy urządzenia. Zboża można również próbować palić w tradycyjnych kotłach zasypowych, raczej jednak traktując je jako dodatek do podstawowego paliwa, tzn. mieszając je z węglem.

Kotły mogą rdzewieć

Palenie zbożem nie jest więc sprawą prostą. Nie jest tak, że ktoś sobie wyobraża, że kupi 5 ton owsa czy kukurydzy energetycznej w miejsce peletu drzewnego i bez problemu zapewni sobie zimą ciepło. Jeśli już ktoś jest zdecydowany na taki krok, to musi być gotowym na pewne komplikacje. A jak zauważa blog Czysteogrzewanie.pl, dodatkowych problemów może dostarczyć zawarty w zbożach chlor. W zależności od miejsca uprawy, chloru w zbożach będzie od kilku do kilkunastu razy więcej, niż w drewnie.

Tymczasem chlor powoduje korozję elementów kotła i komina narażonych na kontakt ze spalinami. Korozja będzie tym szybsza, im chloru w paliwie będzie więcej, a warunki pracy kotła sprzyjające kondensacji żrących substancji (takie jak niska temperatura spalin, chłodne miejsca w kotle/kominie).

Według blogu Czysteogrzewanie.pl, palenie zbożem w nowym kotle na pewno spowoduje utratę gwarancji, jeśli tylko będą tego jakieś widoczne oznaki i skutki – jak każde stosowanie paliwa o parametrach niezgodnych z tym, co zaleca producent. Portal zwraca też uwagę, że jeżeli kocioł nie ma certyfikatu emisyjnego na okoliczność spalania zboża, to stosowanie takiego paliwa będzie nielegalne w świetle uchwał antysmogowych.

Czy to etyczne?

U wielu osób może się pojawić pytanie o etyczność stosowania zbóż jako opału. Eksperci z branży rolniczej raczej nie widzą w tym problemu. - Wielu ludzi patrzy na to w ten sposób, że pali się żywność. To jest według mnie nieporozumienie. Jeżeli jest to surowiec energetyczny, który po prostu przetwarzamy, a odpad, czyli popiół z tego owsa, wraca z powrotem do ziemi, w postaci nawozu mineralnego, to my po prostu odzyskujemy energię od tego owsa. Nie niszczymy go. Wykorzystujemy go w celach podtrzymania naszego życia – tłumaczy w rozmowie z serwisem Wiescirolnicze.pl dr inż. Jacek Biskupski z Politechniki Krakowskiej.

Artur Marcisz

13 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Zbyszekhh (5.173. * .41) 09.11.2022 17:38

Jak dobra cena będzie to wypali ! Osobiście sam korzystam . Ładnie się spala jednak jest mało kaloryczny dlatego ja osobiście mieszam z pelletem . Mam już wieloletni kocioł twin bio i nic się nie dzieje . Palnik jak nowy . Po rozmowie serwisantem dowiedziałem się że można go przerobić aby drewno spalał to jest kusząca propozycja .

~mieszkaniecUNI (89.70. * .243) 09.10.2022 07:51
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Palenie owsem nie jest niczym nowym. praktykuje się tak od lat. W skupie dają parę złotych za tone a za węgiel chcą 10x więcej. Kto z was odda węgiel po cenie owsa?? chętnie zamienię. Może ktoś z UNI się zastanowi i zniesie te opłaty klimatyczne. Wtedy będzie tania energia, węgiel, i produkty spożywcze. A tak to ten produkt muszę dołożyć do pieca bo chcę żyć i nie marznąć w zimę.

~Rolnikzpodlasia (89.70. * .243) 09.10.2022 07:44
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Tona owsa kosztuje 100zł tona węgla 3000 rachunek jest prosty. Wystarczy mieszać pół/pół i jest wszystko OK. Sprawdzone

~Janoo (5.173. * .248) 07.10.2022 11:16
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Takie artykuły promujące spalania zbóż przyczynić się mogą do głodu i jeszcze wyższych cen żywności. Redakcjo nie powinniście takich pomysłów szalonych inżynierów promować i powielać bo sami za chwilę głodni możecie chodzić. Myślcie co robicie bo macie duży zasięg oddziaływania.

~Fhtre (5.173. * .248) 07.10.2022 11:09
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Palenie zbożem to nieodpowiedzislność i pierwszy krok do bardzo wysokich cen powszechnego niedoboru żywności do GŁODU. Ten doktorek nie jest sobie w stanie wyobrazić głodu i zaporowych cen na żywność. Nie idzcie tą drogą bo to będzie efekt kuli śnieżnej i skończy się wielkim głodem i mega drogą żywnością.

~bbbb (89.72. * .41) 07.10.2022 10:32
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

I doszło do tego, że będziemy palić zbożem. A może by tak przejść na paliwo alkoholowe? O ile mi wiadomo wyprodukowanie litra etanolu jest chyba tańsze od litra benzyny(oleju opałowego/napędowego). Skoro silniki mogą pracować na alkoholu to dlaczego nie wykorzystać tego do ogrzewania? Zapewne trzeba byłoby dokonać zmian w takim piecu, ale chyba jest to wykonalne i zamiast oleju opałowego zalać piec alkoholem. I ekologicznie, i taniej, a surowca ci u nas dostatek. Ale tu rodzi się kolejny problem-mogliby się znaleźć amatorzy innego wykorzystania takiego paliwa.

~jestemrad (188.137. * .64) 06.10.2022 21:56
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

@BrawoUE gazu jakoś nie brakuje! Brakuje tylko węgla którym ogrzewa się już praktycznie chyba tylko w Polsce. Brawo węglowi jaskiniowcy którzy bogaciliście rosyjskich górników i oligarchów.

~Awo (178.43. * .146) 06.10.2022 21:55
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

@BrawoUE:jed
Spadaj na Białoruś.Tam UE nie sięga.Nikt cię tu nie trzyma

~BrawoUE (87.101. * .96) 06.10.2022 21:28
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Do tego doszliśmy w UE !!! Brawo europa!!!

~recykler (5.172. * .92) 06.10.2022 20:50

A produkcja alkoholu z ziemniaków, buraków, różnych odmian zboża w celu uzyskania paliwa (Szwecja) lub dodatku do paliwa stosowanego w całej Europie?

~tosiewglowieniemiesci (93.179. * .78) 06.10.2022 20:29
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

żywnością palić............dziekujemy ci pis

~op (91.192. * .86) 06.10.2022 20:02
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Dla mnie ten kto pali zywność jest sk.......m

~Lokotraktor (146.185. * .61) 06.10.2022 19:08
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Tak jest, spalajcie zywnosc, kretyni.
Bedzie taniej.