Konsument
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wodzisław: Piekarze pod ścianą. Brak węgla może spowodować brak chleba

W Pszowie jedna z piekarni już wstrzymała działalność. Inne, choć na razie pracują, już niebawem mogą stanąć przed koniecznością zawieszenia pracy ze względu na brak węgla, którym opalane są instalacje piekarnicze. W czwartek 11 sierpnia w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej odbyło się spotkanie przedstawicieli Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim z wiceprezesem zarządu spółki. Przedsiębiorcy mówią wprost, że przez brak węgla może zabraknąć chleba i innych wypieków.

Wodzisław: Piekarze pod ścianą. Brak węgla może spowodować brak chleba
Jerzy Waltar, Grażyna Sobala i Ewa Gawęda uczestniczyli w spotkaniu z Adamem Gorszanowem (drugi od prawej)

Wodzisław: Piekarze pod ścianą. Brak węgla może spowodować brak chleba

- Ten, kto wcześniej zaopatrzył się w węgiel, jeszcze nie ma problemu, ale kłopoty mogą się pojawić, bo opału ubywa – słyszymy w jednej z pszowskich piekarni, która na razie na szczęście nie ma problemu z produkcją. Inna, także w Pszowie, już zawiesiła działalność. Zdaniem właściciela, właśnie przez brak dostępności węgla, nawet 2 ton, na zabezpieczenie bieżącej produkcji.

Sprawą zainteresowali się przedstawiciele wodzisławskiego Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim, który zrzesza 9 firm z branży piekarniczej. Spotkanie w PGG zainicjowała senator Ewa Gawęda. Jak argumentują piekarze, niedostateczny dostęp do węgla w rozsądnej cenie powoduje, że ciągłość ich działalności jest mocno zagrożona. Konsekwencją tego może być nie tylko likwidacja przedsiębiorstw, ale także idące za tym zwolnienia pracowników oraz pracowników młodocianych, pobierających nauki w zawodzie piekarza. Rzemieślnicy wskazują na to, że nie stać ich na zakup węgla za obecnie funkcjonujące na rynku stawki, bowiem w takim wypadku ceny chleba również musiałby adekwatnie poszybować w górę, a tak drogiego pieczywa nikt by nie kupował.

- Sama przez prawie 30 lat byłam członkiem wodzisławskiego Cechu, stąd też zostałam poproszona przez swoich kolegów, rzemieślników o pomoc - wyjaśnia senatorka. Przypomina zarazem, że wiele przedsiębiorstw przed wybuchem wojny na Ukrainie zaopatrywało się w węgiel pochodzący ze wschodu, głównie z Rosji. - Mamy wolny rynek, więc przedsiębiorcy zaopatrywali się w taki węgiel, jakiego zakup był dla nich najkorzystniejszy. Wtedy był to węgiel z Rosji - podkreśla. To z kolei powodowało, że popyt na węgiel z polskich kopalń był mniejszy, przez co nasze zakłady wydobywcze musiały dostosować wielkość produkcji do zmniejszającego się popytu.

- Zbrojna napaść Rosji na Ukrainę wszystko zmieniła. Polska, podobnie jak cała Unia Europejska wprowadziła embargo na rosyjski węgiel. Przez to z kolei wzrósł popyt na węgiel z naszych rodzimych kopalni zrzeszonych w PGG. Te po latach zmniejszania wydobycia, starają się obecnie zwiększyć produkcję węgla, ale nie da się tego zrobić w krótkim czasie - tłumaczy senator. Zaznacza, że uruchamiane są również nowe kierunki importu węgla i z czasem sytuacja z dostępnością węgla powinna być coraz lepsza. Natomiast rozumie obawy rzemieślników, którzy wskazują, że lada moment zabraknie im węgla. - Stąd poprosiłam kierownictwo PGG o spotkanie z przedstawicielami branży piekarniczej z Wodzisławia, by wspólnie spróbować zaradzić problemowi - wyjaśnia.

11 sierpnia do siedziby PGG, oprócz senator Ewy Gawędy pojechali przedstawiciele branży piekarskiej wodzisławskiego Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śl. - starszy Cechu Jerzy Waltar i Grażyna Sobala prowadząca w Wodzisławiu piekarnię. Tam spotkał się z nimi wiceprezes zarządu PGG ds. sprzedaży, Adam Gorszanów. Po spotkaniu PGG poinformowała, że pochyli się nad problemem. W pierwszej kolejności oceni, jak duża jest skala problemu, by mieć całościowy ogląd sytuacji. Zarazem przypomina, że w pierwszej kolejności musi zapewnić węgiel dla obiektów użyteczności publicznej, takich jak szpitale, szkoły czy domy pomocy społecznej. Nie mniej jednak postara się jak najszybciej ustosunkować do prośby branży piekarskiej.

- Jesteśmy wdzięczni, że pani senator zdecydowała się pomóc, bo wszyscy doskonale wiemy, że szybkie dotarcie do zarządu takich spółek jak PGG graniczy z cudem. Dzięki wsparciu pani Ewy, udało się to załatwić bardzo szybko i odbyliśmy pozytywne spotkanie z wiceprezesem PGG. My byliśmy tam o 8.00 rano, a już na spotkaniu zarządu spółki o godz. 11.00 temat został podjęty. Popołudniem pojawiły się pierwsze informacje o pozytywnym ustosunkowaniu się do naszego wniosku, teraz musimy przedstawić specyfikacje i być może problem uda się załagodzić, bo dla branży piekarniczej to bardzo ważne zagadnienie - podkreśla Jerzy Waltar. 

14 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~wolnemedia (92.39. * .202) 16.08.2022 00:44
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Poniedziałek (91.12. * .9) 15.08.2022 20:48

Przecież górnicy wysypali kiedyś węgiel przed biurem gawędów to niech go teraz dają piekarzom a nie robią sobie pijar z uśmiechem na twarzy,czyżby bal na titanicu?

beatamix 15.08.2022 18:11
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Przynajmniej będzie mniej kopciuchów i niektórzy mniej ogarnięci naucza się w końcu sami piec chleb, bułeczki itp.... a nie chodzić do piekarni po chleb :) :) :)

~Ostrokrzew (91.12. * .9) 14.08.2022 07:57
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Tak wybraliście więc pretensje tylko do siebie możecie mieć

pis to najgorsze dziadostwo jakie mogło nas spotkać !!!

~Lekarz_dyżurny (92.39. * .202) 13.08.2022 23:13
oceniono 2 razy
2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Adrianna (77.255. * .229) 13.08.2022 22:09
oceniono 4 razy
-4
Zgłoś

Sorry ale tego bełkotu czytać się nie da !
PIS wciąga nas w wojnę, bo takie są wytyczne satanistow z USA, a nasze ścierwa wykonują ich polecenia.
Do tego ta pożyteczna idiotka szczerzy zęby na fotce i udaje, że nic się nie dzieje !
Przypominam każdemu debilowi oglądającemu brednie z masmediów, że Polska nie powinna być strona tego konfliktu, a do tego leży na pokładach węgla kamiennego na 200 lat !!

~Uwaga (188.146. * .130) 13.08.2022 16:25
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

To jakieś chore. Brak węgla a na zdjęciu uśmiechnięta senator PiSu. O co chodzi? Reklama wyborcza Gawendów?

~piekorz (5.173. * .185) 13.08.2022 09:45
oceniono 2 razy
2
Zgłoś


~Kaazek71-Piece RK i RRK, są nadal popularne bo jest z nich najlepsze pieczywo. Piece działaja na zasadzie akumulacji po przez szamot, a ciepło dostarczane po przez ruły z cieczą w środku, zanurzone w szamot, jedynie górna część jest zasilana kanałami wylotowymi spalin, jednym słowem są to najlepsze piece piekanicze, kiedyś były takie, że w środku sie paliło i dopiero wtedy się piekło, lub też z boku było palenisko, wiem bo miołech zaszczyt na takim piecu piyc chlyb.

pep1960 13.08.2022 08:39
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Kazek71 aleś mądry. Chyba jesteś mądrzejszy nawet od mojego psa.

~Kaazek71 (195.238. * .52) 13.08.2022 00:06
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

A który piekarz piecze na piecu weglowym

~Infantylny (87.101. * .96) 12.08.2022 14:12
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Braknie chleba to będziemy jeść więcej kebabów.Jak braknie kebsa to przezucimy się na ośmiorniczki z kawiorem

~ad_vocem (178.43. * .81) 12.08.2022 10:31
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

W tym kraju niestety coraz mniej się da załatwić bez pomocy polityków, co wynika z wielu patologii, m.in. ciągłej centralizacji władzy. Chodzenie po pomoc było takie samo za PO, jak i teraz za PiS. Ale fakt faktem, jednym posłom czy senatorom się chce wychodzić do ludzi, a inni nie wyściubiają nosa ze swoich klimatyzowanych biur, o ile w ogóle tam są.

~@kinio (87.101. * .55) 12.08.2022 09:52
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

pozwalniać urzędasów darmozjadów! he he ..Gawędy załatwią nawet latarnie przy drodze

~bekaa (188.137. * .127) 12.08.2022 08:04
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

W tym kraju już nic się nie da załatwić bez pomocy polityków? Naprawdę? Doprowadziliśmy już do takiej sytuacji, że nikt w społeczeństwie nie potrafi być samodzielny i wszystko muszą załatwiać politycy? Spotkanie w PGG - senator, kasa z polskiego ładu mąż Pani senator bo "Prezydent ani razu nie skontaktował się z nami podczas trwania naboru "- Wodzisław nie dostał, bo nie zapytał senatorów o pomoc, a inni pytali przecież. Jakby zapytali to by ten błąd znaleźli! Każdą drogę, przedszkole i szalet musi otwierać senator i poseł, bo społeczeństwo jest już na tyle niekompetentne, że nie potrafi samodzielnie...