Czwartek, 28 stycznia 2021

imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza

RSS

Nie żyje Witold Traczyk, uczestnik Powstania Warszawskiego

12.01.2021 14:43 | 0 komentarzy | AgaKa

Witold Traczyk urodził się 8 lipca 1928 roku w Nowym Dworze Mazowieckim. Mimo młodego wieku od początku wojny działał w konspiracji, a następnie od września 1943 roku w szeregach Armii Krajowej pod pseudonimem „Kamil”. Podczas Powstania Warszawskiego walczył w kompani „K-2”, batalionu „Karpaty” Pułku Baszta w dzielnicy Mokotów. Brał udział w walkach o tzw. Królikarnie, przejęcie gmachu szkoły na ulicy Woronicza, obronę placówki przy ulicy Puławskiej 162 oraz natarcie na ulicę Kazimierzowską.

Nie żyje Witold Traczyk, uczestnik Powstania Warszawskiego
Odszedł Witold Traczyk, jedyny uczestnik Powstania Warszawskiego żyjący w Jastrzębiu-Zdroju, fot. zbiory wodzisławskiego Muzeum
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do niemieckiej niewoli dostał się 27 października 1944r. Przebywał w obozie w Skierniewicach, a następnie został wywieziony w głąb Rzeszy. Został osadzony w Stalagu X B Sandbostel, który podczas II wojny światowej był obozem jenieckim dla żołnierzy i podoficerów. Przebywał tam do maja 1945 roku.

Do Jastrzębia-Zdroju przybył w latach 60-tych,gdzie [z racji wykształcenia] zawodowo związany był z kopalnią Zofiówka.

17 listopada 2000 roku Prezydent RP mianował Witolda Traczyka na stopień podporucznika, a następnie 7 kwietnia 2004 roku Minister Obrony Narodowej mianował go na stopień porucznika Wojska Polskiego. Witold Traczyk odszedł 8 stycznia 2021r. w wieku 92 lat.