środa, 2 grudnia 2020

imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała

RSS

Epidemia koronawirusa:

JSW nie musi się bać kryzysu. Otrzyma miliardową pomoc

20.11.2020 17:46 | 1 komentarz | acz

Jastrzębska Spółka Węglowa otrzyma gigantyczną pożyczkę w ramach tarczy finansowej. Chodzi o miliard złotych, a spółka ma spłacić swoje zobowiązania do września 2024 roku.

JSW nie musi się bać kryzysu. Otrzyma miliardową pomoc
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Spółka wnioskowała o pomoc na poziomie 1,75 miliarda złotych, jednak Polski Fundusz Rozwoju zgodził się "tylko" na miliard złotych. - Grupa PFR udzieliła JSW pożyczki płynnościowej w ramach Tarczy Finansowej PFR w kwocie 1 mld zł. Środki pozwolą spółce przejść bezpiecznie przez kryzys wywołany pandemią COVID-19. Dziękuję JSW, stronie społecznej i bankom za wspólną pracę nad tym pakietem finansowym - poinformował na Twitterze Paweł Borys, prezes PFR. W okresie pożyczki górnicza spółka nie będzie mogła wypłacać dywidend ani podejmować decyzji skutkujących "zmianą formy prawnej, podziałem lub fuzją, połączeniem, konsolidacją lub restrukturyzacją".

Spółka jest w trudnej sytuacji. Cała Grupa Kapitałowa JSW odnotowała 1 088,6 mln zł straty netto wobec 704,4 mln zł zysku rok wcześniej. EBITDA za dziewięć miesięcy 2020 roku bez zdarzeń jednorazowych ukształtowała się na poziomie -80,5 mln zł. - Gwałtowne zahamowanie aktywności gospodarczej, osłabienie popytu na stal, spadek produkcji stali i zapotrzebowania na surowce do jej produkcji spowodowane światową pandemią COVID-19 w znacznym stopniu wpłynęły na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej JSW w dziewięciu miesiącach 2020 roku - uzasadniają przedstawiciele JSW.

– Dekoniunktura w europejskiej branży stalowej niekorzystnie wpłynęła na sytuację finansową Grupy Kapitałowej JSW – mówi Włodzimierz Hereźniak, prezes zarządu JSW. Po bardzo trudnym drugim kwartale, kiedy z powodu COVID-19 drastycznie ograniczona została aktywność gospodarcza, w trzecim kwartale uzyskaliśmy jednak znaczący wzrost sprzedaży. Wolumen sprzedaży koksu w stosunku do drugiego kwartału 2020 roku wzrósł o ponad 54%. W przypadku węgla odnotowaliśmy wzrost o blisko 30%. Niestety uzyskiwane ceny sprzedaży produktów, które determinują wysokość przychodu naszej Grupy Kapitałowej, były w dalszym ciągu znacząco niższe niż w okresie przed pandemią. Grupa JSW poniosła też znaczące koszty związane z epidemią SARS-CoV-2. Wyniosły one 84,6 mln zł. Były to między innymi koszty związane z zarażeniami naszych pracowników wirusem COVID-19, ich kwarantanną, działaniami profilaktycznymi polegających na przebadaniu pracowników i zmianą organizacji pracy, tak by mogły być realizowane podstawowe zadania przy wzmożonej absencji pracowników – wyjaśnia prezes zarządu.

Z powodu epidemii w okresie od kwietnia do września tego roku Jastrzębska Spółka Węglowa nie mogła zrealizować planowanego wolumenu produkcji, w związku z czym w okresie dziewięciu miesięcy 2020 roku produkcja węgla wyniosła 10,6 mln ton i była tym samym o 2,8 proc. niższa niż rok wcześniej. Produkcja koksu wyniosła 2,4 mln ton i była niższa o 4 proc. w stosunku do tej sprzed roku.

Należy też zwrócić uwagę na fakt, że w omawianym okresie znacznie spadły ceny węgla metalurgicznego i koksu. Średnia cena węgla metalurgicznego wyniosła 457,13 zł za tonę, a więc była niższa o 32,4 proc. Podobny spadek dotyczył ceny sprzedaży koksu, która osiągnęła wartość 750,02 zł za tonę, a więc o 32,7 proc. niższą niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Sprzedaż węgla wyprodukowanego w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej była nieznacznie niższa niż rok wcześniej i wyniosła w omawianym okresie prawie 10 mln ton. Przychody ze sprzedaży tego surowca od odbiorców zewnętrznych spadły o 28,4 proc. i zostały zrealizowane na poziomie 2,6 mld zł.

Sprzedaż koksu była wyższa o 14,3 proc., natomiast przychody ze sprzedaży koksu i węglopochodnych były niższe o 22,7 proc. i wyniosły 2,3 mld zł. Łączne przychody ze sprzedaży w Grupie Kapitałowej JSW za okres dziewięciu miesięcy 2020 roku wyniosły 5,2 mld zł.

Grupa Kapitałowa JSW zatrudniała na koniec września 30 695 pracowników. W samej Jastrzębskiej Spółce Węglowej były to 22 152 osoby.